Katowice – Ukryta rzeka
Z okolic katowickiego Spodka przenosimy się na ulicę Piotra Skargi, by zobaczyć, co się stało z rzeką Rawą. Zapraszam!
Ulica Piotra Skargi w Katowicach. Starsza fotografia pochodzi z NAC, sygnatura 3/131/0/-/593, rok 1937. Nowe zdjęcie pochodzi z archiwum autora.
Co znajdziemy na ulicy Piotra Skargi i gdzie zniknęła Rawa?
Ulica Piotra Skargi rozpoczyna swój bieg na skrzyżowaniu z Aleją Wojciecha Korfantego i ul. Adama Mickiewicza. Mniej więcej na tym skrzyżowaniu w 1937 roku wykonano powyższe zdjęcie, na którego pierwszym planie wyróżnia się kanał Rawy. Rzeka o długości 20 kilometrów ma swoje źródło w Rudzie Śląskiej i uchodzi do Brynicy w Sosnowcu. Pierwsze plany regulacji rzeki pojawiły się już w XIX wieku, jednak prace rozpoczęły się dopiero 1926 roku. Równocześnie pojawiły się koncepcje jej przykrycia w centrum Katowic, czego nie udało się wówczas zrealizować. Była to tzw. „Pierwsza regulacja Rawy”.
Drugi etap regulacji miał miejsce w latach 60., gdy oprócz prac regulacyjnych, przykryto Rawę w centrum Katowic, dzięki czemu możemy oglądać efekt „zniknięcia” rzeki ze zdjęcia. Warto tu przytoczyć ciekawostkę, iż Rawa była ponownie odsłonięta w trakcie przebudowy katowickiego Rynku. Szkoda, że wówczas nie zrobiono fotografii „przed” i „po” 😉
Tło zdjęcia stanowi ulica Piotra Skargi, na której wyróżnia się charakterystyczna kopuła nieistniejącej Synagogi Wielkiej. Budynek spalono we wrześniu 1939 roku, a na jego miejscu znajduje się Plac Synagogi oraz targowisko. To wszystkie szczegóły widoczne na przedwojennej fotografii. Z pozostałych różnic między zdjęciami dostrzegamy fragment centrum handlowego Supersam oraz wieżowce Stalexportu.
Źródła
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Plac_Synagogi_w_Katowicach
https://www.wodociagi.katowice.pl/o-nas-wodociagi-katowice/drugi-etap-regulacji-rzeki-rawy
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rawa_(dop%C5%82yw_Brynicy)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ulica_ks._Piotra_Skargi_w_Katowicach
O gmachu