
CZĘSTOCHOWA I
Kolejnym miastem, jakie odwiedziłem w zeszłym roku była Częstochowa. Zapraszam do lektury!


Częstochowa, 1936 i 2022. Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygnatura 3/131/0/-/82/14.
Nadszedł czas na kolejne miasto, czyli zapowiadaną już Częstochowę 😃
Zastanawiałem się, od czego zacząć nasz spacer śladami przeszłości i stwierdziłem, że najlepsze do tego będzie najbardziej rozpoznawalne tutaj miejsce, czyli Jasna Góra.
Na niedużym wzniesieniu znajduje się sanktuarium i klasztor, dla jednych stanowiący miejsce kultu religijnego, dla innych ważny symbol historyczny, a dla jeszcze innych wspaniały zabytek.
My skupimy się na zmianach, które tu zaszły, jednak jak nietrudno zauważyć od lat 30. XX wieku wiele ich nie było. Stoimy na Błoniach Jasnogórskich i w zasięgu naszego wzroku najistotniejsza zmiana zaszła po prawej stronie zdjęcia, gdzie wybudowano tak zwany ołtarz polowy. Wcześniej takie konstrukcje wznoszono okazjonalnie, lecz w 2000 roku postawiono go na stałe.
Czy w obrębie klasztoru zaszły jeszcze jakieś kluczowe zmiany, które mógłbym Wam pokazać? Otóż tak i to spore, ale by je pokazać, trzeba będzie cofnąć się o dodatkowe 30 lat, na sam początek zeszłego stulecia. Ale to już w następnym wpisie 😜
Pomnik cara Aleksandra II


1901 i 2021, Częstochowa. Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów Biblioteki Narodowej, portal “Polona”, sygnatura F.118732/III A.
Co tutaj się stało, że aż tyle zmian?! Zacznijmy od początku…
Stoimy przed dzisiejszymi Błoniami Jasnogórskimi i patrzymy w stronę klasztoru. Dzisiejszy widok nie zaskakuje, ale na starym zdjęciu widzimy dwie istotne zmiany, czyli ogromny pomnik i brak wieży! 😱
Historia zaczyna się 15 sierpnia 1900 roku, gdy na ówczesnej wieży wybucha ogromny pożar, który niszczy jej drewnianą konstrukcję. Wieża ta była o około 17 metrów niższa od współczesnej, lecz była do niej bardzo podobna. Już półtora tygodnia po tym wydarzeniu powołano zespół odbudowy wieży oraz uzyskano zgodę władz carskich na zbiórkę funduszy. Architekci decydują się na jej powiększenie, co widać na zdjęciach — wydaje się ona bardziej “rozciągnięta” niż poprzedniczka. Taras, który wcześniej był zakryty przez bazylikę, teraz widać bardzo dokładnie. Odbudowa wieży zakończyła się w 1906 roku, ale tym razem przy konstrukcji wykorzystano trwalsze materiały 😜
Przenieśmy teraz wzrok na pierwszy plan zdjęcia, gdzie znajduje się sporych rozmiarów pomnik. Przedstawia on cara Aleksandra II, stojącego na granitowym cokole. Postawiono go na niedużym na sypie i prowadziły do niego szerokie na 12 metrów granitowe schody. Pomnik cara w takim miejscu z wiadomych względów nie wszystkim się spodobał, więc obiekt był pod stałą ochroną stróża 😝 W 1904 roku podjęto nawet nieudaną próbę jego wysadzenia, ale faktyczna rozbiórka nastąpiła w listopadzie 1917 roku. Po wyburzeniu na jego miejscu postawiono figurę Matki Boskiej.
Schody ze starego zdjęcia i współczesne, to dwie różne konstrukcje, tło “zeszło się” idealnie, ale zastanawia mnie różnica poziomów na pierwszym planie. Albo ja stałem ciut za blisko, albo wraz z rozbiórką pomnika cara dokonano obniżenia, nadsypanego wcześniej gruntu. Kto wie?
Aleje Najświętszej Maryi Panny


Częstochowa 1936 i 2021. Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygnatura 3/131/0/-/82.
Spacerujemy w stronę centrum miasta i zatrzymujemy się na Alei Najświętszej Maryi Panny. Długa na 1,5 km ulica jest głównym deptakiem miasta oraz pełni funkcje reprezentacyjne. Wytyczono ją w XIX wieku, gdy połączono ze sobą miasta Częstochowę (Starą Częstochowę) i Nową Częstochowę, leżącą u podnóża Jasnej Góry. Administracyjne połączenie nastąpiło w 1826 roku.
Mieszkańcy miasta zwyczajowo dzielą Aleję na trzy osobne części, jednak jest to podział tradycyjny i nie jest odzwierciedlony prawnie
Czy w końcu zrobiłem jakieś zdjęcie, na którym dziś jest więcej drzew, niż kiedyś?
Źródła
- Narodowe Archiwum Cyfrowe,
- portal Polona,
- portal Stara Częstochowa.

Oświęcim II

CZĘSTOCHOWA II
Może Ci się spodobać

CZĘSTOCHOWA II
13 marca 2023
Częstochowa IV
14 września 2023