oswiecim_6_zestawienie
Oświęcim

Oświęcim II

Drugi wpis i kolejne ciekawe trzy zdjęcia Oświęcimia. Zapraszam do lektury!

Before After oswiecim_6_stareoswiecim_6_nowe

Oświęcim, 1966 i 2021. Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów FOTO-RUCH, a jego autorem jest L. Święcki.

Rynek w Oświęcimiu, widok od strony północnej na wschodnią część placu z kamieniczkami z XIX wieku. Starsze zdjęcie znajdowało się na pocztówce z tego okresu, którą kupiłem niedługo przed przyjazdem do Oświęcimia.
Myślę, że klimat lat 60. XX wieku jest nam bliższy niż XIX wiek, więc taka mała odmiana 😀 

Ulica Władysława Jagiełły

Before After oswiecim_stare_4oswiecim_nowe_4

Rok 2021 i prawdopodobnie przełom lat 20. i 30. XX wieku. Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów biblioteki cyfrowej Polona, sygnatura 70748855.

Zwiedzamy dalej Oświęcim i przystajemy na ulicy Władysława Jagiełły, która prowadzi od Rynku na południe miasta. Stoimy zwróceni na północ i w tle widzimy kościół Najświętszej Maryi Panny, który pojawił się już na widokówce z Rynku.

Budynki z prawej strony ulicy nie zmieniły się znacznie, chociaż troszkę ich przybyło. Po lewej nastąpiła mała rewolucja. To, co widać na współczesnym zdjęciu, to mury szkół prowadzonych przez Salezjanów 🧐
I właśnie to „gryzie” mi się z datą zrobienia zdjęcia, która podana jest w zbiorach portalu Polona. Znalazłem informację, iż szkoła została zbudowana już na początku XX wieku, co sugerowałoby wcześniejszą datę starszego zdjęcia.

Plac Kościuszki

Before After oswiecim_5_stareoswiecim_5_nowe

Lata 1916 i 2021, Oświęcim. Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów portalu Polona, sygnatura: DŻS XII 8b/p.11/76.

Znajdujemy się na placu Kościuszki, wytyczonym jeszcze w XIX wieku jako Nowy Rynek. Początkowo był placem targowym, w 1925 postawiono tu pomnik Nieznanego Żołnierza, który z przerwami, znajduje się tutaj do dziś.
Widoczna na zdjęciach, wschodnia ściana placu to głównie zabudowania należące do zakonu Serafitek.

Zdjęcia „nie zeszły się” idealnie, ale dosyć dobrze widać jakie zmiany tu zaszły i jak zmieniły się pojazdy mieszkańców w ciągu 100 lat 😉😉

Źródła
  • portal visitmalopolska
  •  Biblioteka cyfrowa POLONA