oswiecim_2_zestawienie-—-copy
Oświęcim

Oświęcim I

Zostawiamy na jakiś czas Włochy i wracamy na „nasze podwórko”, a konkretniej do Oświęcimia. No właśnie — Oświęcim 🧐 Miasto, które w Polsce zna każdy, ale odnoszę wrażenie, że głównie ze względu na niemiecki obóz koncentracyjny, przez co zapomina się, że tuż obok jest 40-tysięczne miasto, którego historia sięga XII wieku. 🤔 Zapraszam do lektury!

Before After oswiecim_2_stareoswiecim_2_nowe

1933 i 2021, Zamek w Oświęcimiu. Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygnatura 3/1/0/9/4629.

Pochodzący ze średniowiecza zamek w Oświęcimiu miał początkowo charakter obronny, lecz z biegiem czasu zmienił swój styl, tak by w XIX wieku stać się składem soli 🤔 Mniej więcej w tym samym czasie, spore powodzie podmyły wzgórze zamkowe i doprowadziły do zawalenia się murów i niektórych budynków gospodarczych. 
W praktyce dzisiejszy zamek składa się z XIII wiecznej wieży, dwukondygnacyjnego budynku oraz łącznika dobudowanego w latach 30. XX wieku.

Lata 1929 i 1931 przyniosły kapitalny remont i od tego czasu funkcjonuje on jako siedziba różnych urzędów a obecnie w jego murach działa muzeum 😄

W ramach ciekawostki dodam, że w 1933 roku, w momencie powstania starszego zdjęcia, zamek był wystawiony na sprzedaż, jednak aż do wybuchu II wojny światowej nie znaleziono kupca.
Obiekt jest ładnie odrestaurowany i trudno go przeoczyć będąc w centrum miasta.

W temacie zdjęć warto zwrócić uwagę na drzewa — tych wyraźnie ubyło 😕

Zamek w Oświęcimiu

Before After oswiecim_3_stareoswiecim_3_nowe

Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygnatura 3/1/0/9/4631a.

Stoimy na brzegu rzeki Soły i podziwiamy zabytkową wieżę oświęcimskiego zamku. 

A co zmieniło się na przestrzeni lat? Przede wszystkim wieża urosła o około 2,5 metra. 😳
Przebudowano ją w trakcie generalnego remontu, który z tego co znalazłem trwał w latach 2004-2009 i w jego trakcie na samym szczycie umieszczono taras widokowy 😁

W tle po prawej stronie widzimy Most Piastowski przebiegający nad rzeką Sołą. Niestety został wysadzony we wrześniu 1939 roku, dlatego dziś w tym miejscu znajduje się zupełnie inny obiekt.

Rynek w Oświęcimiu

Before After oswiecim_1_stareoswiecim_1_nowe
Rynek w Oświęcimiu, lata 1915 i 2021. Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, sygnatura PA 2127.

Stoimy na rynku, który został wytyczony już w średniowieczu, a otaczają go kamienice z XIX wieku. Po prawej stronie zdjęcia widzimy kościół WNMP oraz budynek sądu rejonowego. Starsze zdjęcie jest pocztówką z 1915 roku, wydaną kiedy Oświęcim był położony na terenie Austro-Węgier, stąd też Rynek podpisany został w dwóch językach.

Źródła
  • oswiecim.pl,
  • Gazeta Krakowska,
  • faktyoswiecim.pl