czestochowa_8_zestawienie
Czestochowa

Częstochowa III

Trzeci wpis z naszego spaceru po Częstochowie. Zobaczmy jak zmieniło się miasto w porównaniu z latami 30. XX wieku. Zapraszam do lektury!

Before After czestochowa_8_stareczestochowa_8_nowe

Częstochowa, lata 30. XX wieku i współcześnie. Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, sygnatura DŻS-Zb.Spec.

Dalej spacerujemy po Częstochowie i zatrzymujemy się przed domem Frankego, czyli eklektycznej kamienicy zbudowanej przy I Alei w latach 1901-1903.

Przed wojną mieścił się tu hotel Victoria, a w jej trakcie wchodziła w skład żydowskiego getta. Po wojnie działały tu urzędy i liceum plastyczne z internatem. 🧐

Niestety stara pocztówka jest średnim stanie, stąd ciężko jest podjąć się szukania zmian i porównywania tych dwóch zdjęć 😝

Plac Ignacego Daszyńskiego

Before After czestochowa_9_stareczestochowa_9_nowe

Częstochowa, lata 30. XX wieku i współcześnie. Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Docieramy na plac Ignacego Daszyńskiego. Początkowo nazywano go Nowym Rynkiem, ze względu na to, że do 1934 roku odbywał się tu targ.
W tle zdjęcia dominuje pochodzący z XIV wieku kościół św. Zygmunta i to on najmniej się zmienił w przeciągu ostatnich 90 lat. Jak nietrudno zauważyć reszta budynków albo została przebudowana, albo wyburzona jak kamienice po lewej stronie. O nich opowiem nieco więcej przy następnej okazji 🧐

Ulica Mirowska

Before After czestochowa_10_stareczestochowa_10_nowe

Częstochowa, lata 1931 i 2022. Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygnatura 3/1/0/3/662a.

Zdjęcie wykonałem w Częstochowie na ulicy Mirowskiej, na moście nad Wartą. Na starszym zdjęciu widzimy budynek w budowie, który jakiś czas temu zyskał dodatkowe piętro. Znajduje się w nim areszt śledczy, który działa w tym miejscu nieprzerwanie od prawie 100 lat. Idąc dalej, w górę rzeki trafimy do Galerii Jurajskiej, gdzie pierwotnie mieściła się Fabryka Papieru i Młynów Walcowych Karola Ginsberga i Berka Kohna, od 1945 roku Częstochowska Papiernia. Z informacji, które znalazłem, zakład wyburzono w roku 2001.