Pomnik_Spodek_Zest
Katowice

Dwa (trzy) symbole Katowic

Czy da się postawić obok siebie dwa symbole miasta, tak by się razem uzupełniały? Sprawdźmy!

Before After katowice_2_starekatowice_2_nowe

Starsza fotografia pochodzi z roku 1979. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura 40-G-43-6.

Spodek, pomnik i biurowce

UFO, latający talerz, albo po prostu Spodek. Niezwykła bryła katowickiej budowli bierze swój początek w latach 60., gdy miasto oraz wojewoda śląski Jerzy Ziętek chcieli stworzyć halę sportową, która stanie się nowym symbolem szybko rozwijającego się miasta.

Kształt budynku nie jest przypadkowy – awangardowa bryła miała nie tylko zachwycać wyglądem, ale również jak najlepiej znosić wstrząsy i szkody górnicze, których w regionie nie brakuje. Początkowo konstrukcja miała licznych przeciwników, obawiano się nawet jej zawalenia, lecz prawie 50 lat bezpiecznego funkcjonowania Spodka udowadnia kunszt architektów.

Otwarcie Spodka,  który ostatecznie przyjął formę hali widowiskowo-sportowej nastąpiło 9 maja 1971 r. i był on wówczas największym i najnowocześniejszym obiektem tego typu w Polsce. Przez pół dekady istnienia gościł on setki koncertów, wydarzeń sportowych, biznesowych i kulturalnych. Jest symbolem zarówno miasta, jak i regionu, a jego ponadczasowa bryła nie zestarzała się mimo upływu lat. Sporo ciekawostek o tej budowli znajdziecie pod TYM LINKIEM.

Pomnik Powstańców Śląskich

Pomnik Powstańców Śląskich został odsłonięty 1 września 1967 roku. Składa się z trzech skrzydeł mających upamiętniać trzy powstania śląskie. Monument miał dwóch ojców: rzeźbiarza Gustawa Zemłę i architekta Wojciecha Zabłockiego. Pierwszy z nich jest autorem pomników w wielu miastach całej Polski, natomiast drugi łączył zawód inżyniera z pasją sportowca – był szermierzem, trzykrotnym medalistą olimpijskim.

Katowice_2_pom1
Widok na Spodek i budynek DOKP w budowie. Rok 1969. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura 51-789-4.
Katowice_2_pom2
Wizualizacja gotowych budynków KTW I i KTW II. Materiały inwestora.
Podsumowanie

Nawiązując do tytułu, warto w tym miejscu zastanowić się nad tezą postawioną tam tezą. Czy widzimy na zdjęciu dwa (Spodek, Pomnik), czy może trzy symbole Katowic? Na to pytanie będziemy w stanie odpowiedzieć dopiero po zakończeniu budowy. Na razie jest wielu zwolenników, ale także przeciwników nowoczesnej bryły – zasłoni ona Strefę Kultury i budynek NOSPR. Z drugiej strony przez swoją niestandardowość, oba wieżowce mają szansę dołączyć do symboli miasta. Czy jednak tak się stanie? Czas pokaże.

Źródła:
  • https://www.urbanity.pl/slaskie/katowice/rondo-towers,b2651

    https://ktw.com.pl

    http://www.spodekkatowice.pl/pl/

    Narodowe Archiwum Cyfrowe – https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Powsta%C5%84c%C3%B3w_%C5%9Al%C4%85skich