Katowice_1_Pom2
Katowice

Kościół Mariacki w Katowicach

W pierwszym poście chciałbym Was zabrać do Katowic na ulicę Mariacką. Jaka jest historia tej ulicy i kościoła od którego czerpie nazwę? Zapraszam do lektury!

Before After katowice_1_starekatowice_1_nowe

Starsza fotografia została wykonana w roku 1934 i znajduje się w zbiorach Fotopolska.eu. Współczesne zdjęcie pochodzi z archiwum autora.

Nazwa ulicy Mariackiej pochodzi od kościoła znajdującego się na jej wschodnim krańcu. Kościół Mariacki został tam wzniesiony w latach 1862-1870, w stylu neogotyckim według projektu Alexisa Nagera. Budowla zwieńczona jest 71 metrową wieżą, która wówczas górowała nad miastem. Po więcej informacji dotyczących samego kościoła, odsyłam na stronę parafii: LINK.

Ulica Mariacka nosiła początkowo imię Richarda Holtzego, ówczesnego przewodniczącego Rady Miejskiej Katowic. Od początku było to miejsce przy którym działały hotele oraz restauracje, czego pozostałością jest zwarta zabudowa kamienic.

Obecnie ulica jest popularnym deptakiem ze sporą ilością restauracji, pubów i lokali, stanowiąc rozrywkowe centrum miasta.

Katowice_1_Pom1
Ulica Mariacka rok 1924, źródło: Śląska Biblioteka Cyfrowa