Nikiszowiec_1_Zestawienie
Katowice

Katowice – Nikiszowiec

Zazwyczaj pokazuję Wam, jak zmieniły się miejsca, które odwiedzam, lecz dziś będzie trochę w odwrotną stronę. Są takie miejsca, w których czas na swój sposób się zatrzymał i takie właśnie jest katowickie osiedle Nikiszowiec.

Before After nikiszowiec_1_starenikiszowiec_1_nowe

Starsza fotografia została wykonana w 1937 roku i pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Nikiszowiec wybudowano w latach 1908-1919 jako osiedle mieszkaniowe dla górników zatrudnionych w pobliskiej kopalni Giesche. Charakterystyczna zabudowa składa się z sześciu zamkniętych części, przedzielonych ulicami. Do każdej części przechodzi się przez szerokie, zwieńczone sklepieniem przejście. Podobne rozwiązanie znajduje się także nad ulicami i to właśnie spod takiego łącznika zrobiono to zdjęcie.

Wieża ciśnień

Before After nikiszowiec_2_starenikiszowiec_2_nowe

Starsza fotografia pochodzi z 1937 roku i znajduje się w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Sercem osiedla jest tzw. nikiszowski rynek, czyli Plac Wyzwolenia. Stanowi on centralne miejsce dzielnicy, przy którym zlokalizowane są kościół św. Anny, szkoła i lokale usługowe z charakterystycznymi podcieniami.

 

Zdjęcia wykonano sprzed wejścia do kościoła i dzieli je 84 lata. Charakterystycznym elementem jest zabytkowa wieża ciśnień górująca nad osiedlem. Obiekt niestety niszczeje, ale w 2018 roku pojawiła się dla niego nadzieja. Jeden z katowickich deweloperów zapowiedział rewitalizację wieży. 

Kościół św. Anny

Before After nikiszowiec_3_starenikiszowiec_3_nowe

Starsza fotografia pochodzi z 1937 roku i znajduje się w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Nikiszowiec i jego majestatyczny kościół św. Anny. Świątynię wybudowano specjalnie na potrzeby osiedla i utrzymano w charakterystycznym dla niego stylu. Budowa trwała w latach 1914 – 1927 i od tego czasu nie uległa zmianom.

Starsza fotografia pochodzi z 1937 roku i widać na niej spore tłumy na głównym placu. Na współczesnym zdjęciu trochę pusto, ale za to „załapał się” Duży Fiat 🙂

 

Mam zanadrzu jeszcze kilka zdjęć „Nikisza” i myślę, że niedługo uda się je opublikować 😉

Źródła

  • Narodowe Archiwum Cyfrowe
  • http://www.nikiszowiec.com.pl/
  • https://www.zabytkitechniki.pl/poi/1715/osiedle-nikiszowiec