Ustroń_3_Zestawienie
Ustroń

Ustroń – malownicze widoki i przemysłowa przeszłość

Cześć!

Z Gliwic przenosimy się do górskiego Ustronia. Uzdrowisko położone jest nad Wisłą, w granicach urokliwego Śląska Cieszyńskiego, który już dwa razy zagościł na moim blogu.

Before After Ustron_1_stareUstron_1_nowe

Starsza fotografia pochodzi ze zbiorów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Pierwsze tegoroczne zestawienie przedstawia siedzibę ustrońskiego urzędu miejskiego. Pochodzący z końca XIX wieku budynek zyskał jedno piętro w latach 60. XX wieku a w 2005 roku pomieszczenia na poddaszu. Po lewej stronie zdjęcia wkradł się fragment szczytu Równica.
Przed gmachem znajduje się ładny rynek, z wybudowaną na stałe niewielką sceną. Tło sceny jest z mojego punktu widzenia bardzo interesujące, ponieważ przedstawia kolaż kilku starych ustrońskich fotografii 😃

Ulica 3 Maja

Before After ustron_2_stareustron_2_nowe

Starsze zdjęcie wykonano około 1910 roku i znajduje się w zbiorach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Udając się na południe od rynku, trafimy na ulicę 3 Maja. Jest to jedna z głównych ulic w centrum, która biegnie aż do podnóża Czantorii. Idąc nią dotrzemy do terenów dawnej ustrońskiej huty. No właśnie huty… Skąd w uroczym górskim miasteczku huta?

Otóż w XVIII wieku znaleziono w tej okolicy rudy żelaza, co doprowadziło do otwarcia w 1772 roku pierwszej w tych terenach huty. Jej założycielem był Albert Sasko-Cieszyński, syn polskiego króla Augusta III. Hutę zlikwidowano w roku 1897 i przekształcono w kuźnię, która działała aż do roku 2008.

Jeszcze w trakcie funkcjonowania huty, odkryto lecznice właściwości wody ogrzewanej odpadami z pieca hutniczego. W połączeniu z dobrym położeniem i klimatem, Ustroń stał się miejscowością wypoczynkową. 🙂

Staw kajakowy

Before After Ustron_3_StareUstron_3_Nowe

Starsza fotografia i pochodzi ze zbiorów NAC, sygnatura 3/131/0/-/503.

Obecnie w głównym budynku huty swoją siedzibę ma Muzeum Ustrońskie. W sąsiedztwie znajduje się staw, który kiedyś służył do spiętrzania wody do napędzania maszyn. Na koniec XIX wieku zaczął pełnić funkcje rekreacyjne, zażywano w nim kąpieli lub pływano kajakami. W lecie, gdy staw jest wypełniony wodą, można po nim popływać rowerkiem wodnym. 😃

 

Chyba jedno z moich ulubionych zdjęć, jakie dotychczas zrobiłem, a jest ich już ponad sto 😃

Kościół i szkoła

Before After ustron_5_stareustron_5_nowe

Starsza fotografia jest pocztówką z 1914 roku i znajduje się w archiwum Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Ustroń, widok na kościół ewangelicko-augsburski i budynek pierwszej w tym mieście polskiej szkoły. Świątynia, której budowa trwała w latach 1835-1838 sąsiaduje z dwiema szkołami. Pierwsza z nich, widoczna po lewej stronie zdjęcia, powstała w 1870 roku, ale pierwszy taki obiekt funkcjonował tu już ponad 70 lat wcześniej. Drugą szkołę (tę po prawej) otworzono w 1976 roku i nosi imię Jerzego Michejdy, lokalnego nauczyciela i działacza społecznego.

Nie wiem jak Wam, ale mi się w oczy rzucił mural na budynku szkoły, z hasłem reklamowym jednego z programów telewizyjnych kręconych w Ustroniu. Takie czasy… 🧐

Panorama miasta

Before After ustron_7_stareustroń_7_nowe

Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Na końcu, spójrzmy na Ustroń z góry. Stare zdjęcie wykonano przed II wojną światową ze zbocza Równicy. Ciężko mi było znaleźć dokładną lokalizację, więc założyłem okolice ulicy Sanatoryjnej w miejscu, gdzie drzewa pozwalają wykonać podobne zdjęcie. Efekt sami widzicie, nie jest idealnie, ale możemy bez problemu dostrzec zmiany.
W międzyczasie Ustroń stał się pełnoprawnym miastem, wybudowano szpitale, ośrodki rehabilitacyjne, hotele i osiedla.

Na jakiś czas żegnamy się z Ustroniem, ale z pewnością kiedyś do niego wrócimy, po kolejną porcję zdjęć 🙂 

Źródła

  • Narodowe Archiwum Cyfrowe
  • Śląska Biblioteka Cyfrowa
  • https://muzeum.ustron.pl/
  • https://visit.ustron.pl/pl