katowice_2_1_zestawienie
Katowice

Katowice – centrum

Cześć!
Ponownie odwiedzamy Katowice, by lepiej przyjrzeć się zmianom jakie zaszły w ścisłym centrum miasta. Zapraszam!

Before After katowice_2_1_starekatowice_2_1_nowe

Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów NAC 3/131/0/-/593/115.

1922 i 2021, czyli 99 lat różnicy na jednym zdjęciu.
Miejsce to odwiedzam po raz drugi, poprzednio byłem tu w marcu zeszłego roku 😁 Dzisiejsze zdjęcie przedstawia pożegnanie wojsk francuskich, które miały wspierać przeprowadzanie plebiscytu na Górnym Śląsku.

Jedyny element łączący obie fotografie to stojąca w tle kamienica z kopułą. Znajduje się ona na skrzyżowaniu ulicy Pocztowej oraz Młyńskiej i jest charakterystycznym elementem miasta. No dobrze, a gdzie wyparowała reszta kamienic?

W XIX wieku dookoła rynku powstawały kamienice, a na jego wschodniej stronie znajdował się ratusz. Początek XX wieku przyniósł wyburzenie urzędu i zastąpienie go teatrem. W trakcie II wojny światowej wkraczające wojska radzieckie zniszczyły lub uszkodziły część budynków, po których gruzy uprzątnięto. Prawdziwe zmiany przyszły dopiero w latach 60., gdy zatwierdzono plan przebudowy Katowic.

Postanowiono:
– w południowo-zachodniej części rynku wybudować Dom Sportowca (ten duży niebieski na pierwszym planie 😉 ), który po ukończeniu zmienił charakter i nazwano go “Domem Prasy Śląskiej”. Mieściły się w nim redakcje Trybuny Robotniczej, Dziennika Zachodniego, i innych czasopism. Ostatnia redakcja opuściła gmach w 2009 roku i po remoncie funkcjonuje jeden z budynków urzędu miasta.

– wyburzono kamienice na zachodniej ścianie rynku (możecie je obejrzeć na zdjęciu, które dodałem 1 marca zeszłego roku) i wybudowano w ich miejsce Dom Handlowy “Skarbek”. Podobny los czekał kamienice z północnej strony oraz część wschodnich, które zastąpił Dom Handlowy “Zenit”.

– rynek przestał być placem “zamkniętym” i od strony północnej otworzył się na Aleję Wojciecha Korfantego (ówczesna ul. Armii Czerwonej).

Ulica 3 Maja

Before After katowice_2_starekatowice_2_nowe

Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów NAC, sygnatura 3/1/0/9/2047.

Ulica 3 Maja w Katowicach, wrzesień 1930 i marzec 2021.

Jedna z głównych ulic śródmieścia, która łączy Rynek z placem Wolności. Załączone zdjęcia wykonano przodem do Rynku, który widać w oddali. Przy ulicy znajdują się zabytkowe kamienice i od 2013 roku galeria handlowa, do której wejście widzimy z prawej strony nowego zdjęcia.

Ulica Dworcowa

Before After katowice_2_3_starekatowice_2_3_nowe

Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów Biblioteki Narodowej, strona Polona, sygnatura DŻS XII 8b/p.7/13.

Ulica Dworcowa w Katowicach, lata 30. XX wieku i współcześnie. Ulica Dworcowa jest obecnie w remoncie i przechodzi sporą metamorfozę. Jej nazwa pochodzi od dworca kolejowego, który funkcjonował tu od XIX wieku, aż do 1972 roku, kiedy kilkaset metrów dalej zbudowano nowy dworzec. Po przenosinach stary dworzec, któego widać po lewej stronie zdjęcia, niszczał i jeszcze kilka lat temu był całkowitą ruiną.

Ostatecznie wykupiło go kilku inwestorów, którzy sukcesywnie przywracają mu dawny blask, remontując go i otwierając w nim restauracje i lokale usługowe. 😉 Po prawej stronie rozbudowano budynek na rogu ulicy św. Jana, który na starym zdjęciu był jeszcze jednopiętrowy.

Największe zmiany zaszły jednak w tle. Po lewej widzimy dwie różne wieże ciśnień. Ta ze starszego zdjęcia została zniszczona w trakcie II wojny światowej, współczesną skończono budować w 1951 roku. Oprócz tego widać zadaszenie peronów współczesnego dworca kolejowego, który łączy się z galerią handlową. 

Jak skończy się remont, to może kiedyś wpadnę znowu zrobić stąd jakieś zdjęcie 😁

Źródła

Źródła: Dziennik Zachodni „W Katowicach przed przebudową”, portal Urbanity.