bedzin_1_zestawienie
Będzin

Będzin

Cześć 😊
Będzin jest kolejnym miastem, które postanowiłem odwiedzić.
Położone w Zagłębiu Dąbrowskim miasto ma długą i bogatą historię, której kilka fragmentów postaram się Wam pokazać 😃

Before After bedzin_1_starebedzin_1_nowe

Starsza fotografia pochodzi ze zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Najbardziej charakterystycznym elementem miasta jest średniowieczny zamek, który wznosi się nad rzeką Czarną Przemszą. Podobnie jak warownia w Pieskowej Skale, ten również powstał jako część systemu „Orlich gniazd”.
Przez lata wielokrotnie niszczony, na początku XIX wieku stał się ruiną przeznaczoną do rozbiórki. Uratowany, przeszedł generalny remont w 1834 roku. Kolejna rekonstrukcja miała miejsce w latach 50. XX wieku i to jej zawdzięcza swój współczesny kształt.

Zdjęcie, które widzimy, wykonano w dwudziestoleciu międzywojennym znad brzegu Czarnej Przemszy. Koryto bardzo się zmieniło tak jak i okolice zamku. Widoczna z prawej strony starego zdjęcia budowla z dwiema wieżami, to synagoga spalona w 1939 roku.
Obecnie, prawie cała ta strona wzgórza pozostaje niezabudowana.

Zamek

Before After bedzin_2_starebedzin_2_nowe

Starsza fotografia pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygnatura 3/1/0/9/80

Jest to swego rodzaju kontynuacja poprzedniego zdjęcia, czyli widok na zabudowane wzgórze i zamek przed remontem z lat 50. XX wieku. Teraz oba brzegi Czarnej Przemszy są w tym miejscu trochę zarośnięte, ale to, co najważniejsze, widać całkiem dobrze 😊

Stary rynek

Before After bedzin_3_starebedzin_3_nowe

Starsza fotografia pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Stary rynek Będzina od średniowiecza stanowił centrum miasta, a jego historia praktycznie zakończyła się wraz z budową drogi szybkiego ruchu, wiodącej przez jego północną część. W trakcie budowy wyburzono część kamienic na wschodniej i zachodniej ścianie. Na północnej pierzei zostały do dziś tylko 3 kamienice, które widać na współczesnym zdjęciu. Tło obu fotografii stanowi kościół Świętej Trójcy.

Współcześnie plac nosi imię Kazimierza Wielkiego.

Źródła

  • Muzeum Zagłębia,
  • Zamkipolskie.com