Foto3_Skoczow_Zajawka
Skoczów

Skoczmy do Skoczowa

Jak obiecałem, przenosimy się bardziej na południe i znajdujemy się na Śląsku Cieszyńskim, a konkretniej Skoczowie. Miasto mijamy na trasie z Bielska-Białej do granicy w Cieszynie (droga S52) lub podróżując z Katowic do Wisły (DK81). Co się w nim kryje ciekawego i dlaczego wybrałem akurat to miejsce do zestawienia przed i po? Sprawdźmy!

Before After Skoczow_Foto_Stare_3Skoczow_Nowe_Foto_3

Skoczów, widok z mostu nad Wisłą. Stare zdjęcie: fot. Leon Para, lata 60. XX wieku (ze zbiorów Towarzystwa Miłośników Skoczowa). Współczesne zdjęcie pochodzi z archiwum autora.

Zdjęcia kiedyś i dziś​

Co przedstawiają zdjęcia i czym się różnią? Na pierwszym planie widzimy spacerowiczów na moście nad Wisłą, który kilka lat temu został wyburzony, a na jego miejscu postawiono nowy. Na szczęście lokalizacja przeprawy się nie zmieniła, co znacznie ułatwiło mi pracę (zwróćcie uwagę, że linia chodnika przebiega w tym samym miejscu 😉 ) . W tle, od lewej widzimy wieżę kościoła p.w. Piotra i Pawła, następnie ówczesną szkołę podstawową nr 2 i kilka domów. Tu zmian nie ma praktycznie żadnych, ale stało się tak jakoś bardziej zielono. Najbardziej widoczną zmianą jest zabudowanie wzgórza, czy jest to zmiana in plus, czy minus, zostawiam jak zwykle do Waszej oceny 😉  

Krótka historia miasta

Skoczów jest miastem historycznie położonym w granicach Śląska Cieszyńskiego, natomiast geograficznie jest częścią Pogórza Śląskiego. Przez miasto płynie Wisła, zresztą aż do uzyskania praw miejskich przez Wisłę i Ustroń, było to pierwsze miasto od jej źródeł. Obecnych kształtów miejscowość zaczyna nabierać w XVIII wieku, po wielkim pożarze miasta, po którym nastąpiła jego odbudowa w „murowanej” formie. Skoczów w tym czasie czerpał spore dochody jako osada handlowa, leżąca na szlaku Cieszyn – Bielsko, co zmieniło się wraz z rozwojem przemysłu w regionie. W mieście zaczęły powstawać fabryki, produkujące m.in. wyroby skórzane, kapelusze, czy koce. Dwie wojny światowe nie dokonały tu dużych zniszczeń, przez co do dziś możemy oglądać jego zabytkową starówkę. Po wojnie miejscowość przekształca się w ośrodek przemysłowy, rozbudowano kuźnię, powstaje odlewnia żeliwa i wiele innych zakładów, wraz z którymi buduje się nowe osiedla. Obecnie jest to spokojne miasteczko, niestety często pomijana przez turystów a mające swoje atuty.

Dlaczego akurat Skoczów?

Na wstępie obiecałem wytłumaczyć, dlaczego odwiedzamy akurat to miejsce, więc tłumaczę: bo tak 😉

Dobrze, to konkretniej: w Skoczowie jest miejsce, które się świetnie nadaje do robienia zdjęć „przed i po”. Tym miejscem jest Górka Wilamowicka, zwana popularnie „Kaplicówką” (widzimy ją po prawej stronie zestawionych zdjęć). Oficjalna nazwa wzgórza pochodzi od wsi Wilamowice, leżącej na jej zboczu i podnóżach, natomiast potoczne określenie pochodzi od kaplicy znajdującej się na szczycie. Od lat 80. kaplicy towarzyszy metalowy krzyż, który pierwotnie zdobił ołtarz w Katowicach-Muchowcu w trakcie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1983 roku. Ze szczytu Kaplicówki naszym oczom ukazuje się piękna panorama Beskidów, widać stąd m.in: Szyndzielnię, Czantorię, Równicę, czy miasto Ustroń. Osobiście bardzo polecam choćby krótkie odwiedziny tego miejsca, gdy wybierzemy się w Beskidy, ponieważ widoki są naprawdę piękne. Właśnie te widoki będą tematem naszego zainteresowania w następnym wpisie, w którym sprawdzimy, jak zmieniała się cała okolica przez ostatnie pół wieku, postaram się wrzucić kilka takich zdjęć.

Skoczow_Kaplicowka3_Panorama
Widok z Kaplicówki na Skoczów i panoramę Beskidów, archiwum autora.

Podsumowanie

Wpis ten rozpoczyna nową serię na blogu, którą nazwałem „Mały dawny świat”, w ramach której będę odwiedzał mniejsze miasta. Poszukam tam ciekawych miejsc lub punktów widokowych, sprawdzając jakie zmiany zaszły między starymi i nowymi zdjęciami.

Będzie tu na początek trochę Śląska Cieszyńskiego, a także Małopolski. Zależy to też od tego, jakie ciekawe zdjęcia uda mi się znaleźć. Jeśli macie takie zdjęcia i chcecie poczytać o swoim mieście, serdecznie zapraszam do kontaktu przez mój Facebook, Instagram czy mail: dawnyswiatpl@gmail.com

Źródła​

  • Zdjęcie ze zbiorów Towarzystwa Miłośników Skoczowa
  • I. Panic, „Studia z dziejów Skoczowa w czasach piastkowskich”, Skoczów 2005.
  • Strona urzędu miejskiego: www.skoczow.pl
  • https://ipn.gov.pl/pl/archiw/archiwalia/archiwalia-katowice/36079,Wizyta-Jana-Pawla-II-w-Katowicach-Muchowcu-20-czerwca-1983-r.html
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Skocz%C3%B3w