Skoczów – pozostałe zdjęcia
Galeria pozostałych zdjęć wykonanych w Skoczowie. Autorem oryginalnych fotografii jest Leon Para. Posiadaczem jego kolekcji jest Towarzystwo Miłośników Skoczowa.
Skoczów, ul. Cieszyńska w latach 60. i obecnie. Jedna z głównych ulic starego miasta, ciągnie się od zachodu i kończy swój bieg na skoczowskim rynku. W lewym rogu starej fotografii widzimy wieżę kościoła Znalezienia Krzyża Świętego, zwanego popularnie Szpitalikiem. W tej świątyni ochrzczony był katolicki święty, urodzony w Skoczowie Jan Sarkander. Bliżej fotografia znajduje się Mały Rynek, gdzie wówczas odbywały się targi. Obecnie cała ta część została zasłonięta przez kamienice wybudowane na przełomie XX i XXI wieku. Nad centralną częścią zdjęcia góruje ewangelicki kościół pw. Świętej Trójcy. Stoi on na Górce Wilamowickiej i pochodzi z połowy XIX wieku. Prawa strona zdjęcia zmieniła się najmniej. Widoczne tu budynki wypełnione są sklepami i lokalami usługowymi.
Skrzyżowanie ulic Cieszyńskiej i Mickiewicza.
Pierwszym co rzuca się w oczy, jest znak ówczesnych czasów, czyli samochód Syrena 100, zwany potocznie „Syrenką”. Za nim znajduje się Mały Rynek, którego widoczna część została w 2013 roku zagospodarowana w niewielki park. Na drugim planie, przed ówczesnym ośrodkiem zdrowia pojawił się piętrowy budynek, gdzie na parterze zlokalizowane są lokale usługowe.
Skrzyżowanie ulic Mickiewicza, Targowej i Górny Bór. Widoczne tu zmiany zaszły niedawno, gdy stare skrzyżowanie zostało przebudowane w nowoczesne rondo biszkoptowe. Po prawej stronie kadru pomnik „Poległym za polskość Śląska” zastąpiono monumentem „Naszym Bohaterom”, który nawiązuje do obelisku stojącego tu przed II wojną światową.
Skoczowski rynek w latach 20. XX wieku. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygnatura 3/1/0/9/5730/3.
Na starej fotografii w centrum placu znajduje się krzyż i figura pochodzącego ze Skoczowa św. Jana Sarkandra. Obecnie w centralnej części Rynku zlokalizowana jest fontanna zwieńczona figurą XVIII-wieczną Jonasza zwanego Trytonem.
Budynek z wieżą to ratusz miejski pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku. Przylegająca do niego niewielka kamienica mieści muzeum św. Jana Sarkandra i kaplicę stworzoną w miejscu jego narodzin.