opole_8_zestawienie
Opole

Opole II – klimat lat 70.

Ponownie odwiedzamy Opole i bierzemy na warsztat kilka fotografii z lat 70. Lubicie klimat tamtych czasów? Zapraszam!

Before After opole_8_stareopole_8_nowe

Starsza fotografia pochodzi ze zbiorów NAC, sygnatura 3/40/0/15/82/6

Pierwsze zdjęcie przedstawia widok z wyspy Pasieki na kamienice nad Młynówką, czyli dawnym korytem Odry. Jej nazwa wywodzi się od dwóch młynów zlokalizowanych na jej przeciwległych brzegach. Od 2007 roku ten fragment rzeki posiada dwie śluzy, przez co może być odseparowany od głównego nurtu Odry.
Na drugim planie zdjęcia widzimy wieże kościoła Katedralnego Świętego Krzyża w Opolu, górującej nad miastem XV wiecznej świątyni.

Most Piastowski

Before After opole4_stareopole4_nowe

Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 3/40/0/15/80/10

ost Piastowski w Opolu, rok 1973 i obecnie. Zmieniły się samochody, powstały nowe budynki, most pozostał. Charakterystyczna konstrukcja przebiega nad Odrą i łączy wyspy Pasieki z Zaodrzem (część Opola na zachodnim brzegu rzeki). Miejsce bardzo bardzo ładne, a podświetlony w nocy most wygląda uroczo 😄
Zdjęcie wykonane spod arkad Hotelu Piast.

Plac Wolności

Before After opole2_stareopole2_nowe

Stare zdjęcie pochodzi z roku 1972 i znajduje się w archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego. Sygnatura: 3/40/0/15/182/3

Zdjęcie wykonane na Placu Wolności, z widoczną wieżą ratuszową górującą nad tą częścią miasta. Po lewej za drzewami migocze wieża Kościoła Świętej Trójcy. Widoczna na pierwszym planie fontanna, ma nawiązywać do tańca motyli i została zaprojektowana przez Floriana Jesionowskiego. Obecnie w miejscu widocznych na starej fotografii donic znajdują się drzewa, dlatego by nie zgubić całego tła, zdecydowałem się stanąć inaczej niż fotograf sprzed pół wieku.