opole1_zestawienie_1
Opole

Z wizytą w Stolicy Polskiej Piosenki – Opole I

Opole jest kolejnym miastem, które zdecydowałem się odwiedzić w celu odtworzenia starych zdjęć. To położone nad Odrą miasto posiada bogatą historię i kilka ciekawych miejsc, które postanowiłem sfotografować. Zapraszam do lektury!

Before After opole1_stareopole1_nowe

Opole, starsza fotografia (rok 1974) pochodzi ze zbiorów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, a jej autorem jest Tadeusz Horoszkiewicz. Współczesne zdjęcie pochodzi z archiwum autora.

Pierwsza z fotografii przedstawia jeden z symboli miasta, czyli Wieżę Piastowską. Wybudowana z cegły około 1300 roku stanowiła część średniowiecznego zamku, który został wyburzony w XX wieku z powodu złego stanu. Wieża również była przeznaczona do rozbiórki, lecz ostry sprzeciw Związku Polaków w Niemczech powstrzymał te działania. Przez lata zmieniał się czubek wieży, gdyż pierwotny stożkowany uległ zniszczeniu w XVIII wieku. W kolejnych wiekach ten element był przekształcany i dopiero w 1957 roku przyjął obecnie znany nam kształt.

W latach 30. w miejscu zamku wybudowano budynek rejencji opolskiej, w którym obecnie mieści się Urząd Wojewódzki.

Wieża jest otwarta dla zwiedzających, z jej tarasu widokowego rozpościera się widok na całe Opole.

Before After opole5_stareopole5_nowe

Wieża Piastowska w trakcie przebudowy w latach 30. XX wieku. Obok w budowie budynek rejencji opolskiej. Źródło: Śląska Biblioteka Cyfrowa.

Opolski rynek

Miejsce to mocno ucierpiało w roku 1945, przez co spora część kamieniczek została odbudowana. Niestety wygląd odbudowanych budynków ma mało wspólnego z przedwojenną zabudową. 😕
W centralnej części rynku mieści się ratusz. Część jego murów otaczają arkady, spod których wykonano poniższą fotografię. Obok ratusza wznosi się wysoka wieża, powstała pierwotnie w 1864 roku. Piszę „pierwotnie”, ponieważ w 1934 roku, w trakcie prac remontowych wieża runęła. Na szczęście w katastrofie nikt nie ucierpiał i budowlę odbudowano dwa lata później według tego samego kształtu. 


Na wschodniej stronie rynku znajduje się Aleja Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki, gdzie swoje gwiazdy od 2004 roku mają tacy artyści jak Krzysztof Krawczyk, czy Beata Kozidrak 😉

Before After opole3_stareopole3_nowe

Starsza fotografia pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygnatura 3/40/0/15/80/5. Współczesna pochodzi z archiwum autora.