Bobolice3_Zestawienie
Bobolice

Zamek w Bobolicach

Cześć

W dzisiejszym wpisie chciałbym Was przenieść na Jurę Krakowsko-Częstochowską, gdzie wśród pięknych wapieni możemy oglądać ruiny średniowiecznych zamków, czyli Orlich Gniazd. W Bobolicach znajduje się jedna z takich warowni, która kilka lat temu została odbudowana. Jaka jest jej historia i jak wyglądała przed rekonstrukcją, dowiecie się z tego wpisu.

Before After Bobolice3_StareKompBobolice3_NoweKomp

Zamek w Bobolicach przed i po remoncie. Starsza fotografia wykonana w 2007 roku pochodzi ze zbiorów Wikimedia Commons, oznaczenie: Bobolice_Castle_-_02.

Jura Krakowsko-Częstochowska zachwyca nas nie tylko pięknymi widokami oraz masywami skalnymi, ale także sporą ilością zamków, pochodzących z czasów rządów Kazimierza Wielkiego. Tak zwane Orle Gniazda stanowiły system obronny przed najazdami wojsk czeskich ze Śląska.

Z racji burzliwej historii naszego kraju, większość budowli to obecnie ruiny (jak np. zamek w Ogrodzieńcu), lecz kilka przetrwało w dobrym stanie do lub zostało odbudowanych.

Zamek w Bobolicach

Zamek w Bobolicach przechodził z rąk do rąk i kilka razy mocno ucierpiał. Największe szkody wyrządził mu Potop Szwedzki, po którym budowlę opuściła większość mieszkańców. Po tym wydarzeniu zamek już się nie podniósł oraz z racji rozwoju techniki wojennej utracił swoje znaczenie militarne. Kolejne stulecia to dalsze niszczenie zamku przez szabrowników oraz jego rozbiórka w celu pozyskania budulca.

Szanse na ratunek zabytku pojawiły się pod koniec XX wieku, gdy biznesmen i senator Jarosław Lasecki postanowił odbudować zamek według jego pierwotnego kształtu. Projekt był utrudniony z powodu braku oryginalnych planów, czy nawet rysunków zamku przed zniszczeniem. Architekci i historycy na podstawie analizy ruin stworzyli wizualizację, jak zamek mógł wyglądać w czasach świetności. Na tej podstawie ruszyła odbudowa, która zakończyła się w 2011 roku.

Obecnie zamek znajduje się w prywatnych rękach, ale możemy zwiedzić jego wnętrza. Obok obiektu znajduje się hotel i restauracja. 

Before After Bobolice1_StareBobolice1_Nowe

Zamek w Bobolicach, starsza fotografia pochodzi ze zbiorów Wikimedia Commons i jej autorem jest Jerzy Strzelecki. Współczesna fotografia pochodzi z archiwum autora.

Mirów

W niedalekiej odległości od zamku w Bobolicach znajduje się zamek we wsi Mirów. Jego historia jest prawie identyczna jak ta z Bobolic. Warownia była tzw. Orlim Gniazdem i również mocno ucierpiała w trakcie Potopu Szwedzkiego. Ostatni mieszkańcy opuścili ją w XVIII wieku. Po II wojnie światowej zamek, a w zasadzie jego ruiny, w końcu znalazły się pod opieką konserwatora zabytków. 

Pod koniec lat 90. budynek kupił właściciel zamku w Bobolicach i również zamierza częściowo zrekonstruować pozostałości zamku. Czy to dobry pomysł? Jak zwykle, ocenę zostawiam Wam 🙂

Zamek_Mirow

Zamek w Mirowie. Fotografia pochodzi z archiwum autora.

Podsumowanie

Zamek w Bobolicach jest dobrym miejscem na popołudniową wycieczkę, jeśli jesteśmy akurat w pobliżu. Na zamku znajduje się muzeum i możemy go zwiedzić z przewodnikiem. Jeśli nie interesuje nas wnętrze, to widoki wokół są naprawdę piękne. Spacer do Mirowa zajmie nam ok. 25 minut, lecz niestety wejście do tego zamku jest obecnie zakazane z uwagi na jego stan techniczny.

P.S. w poście na Instagramie wspomniałem o legendzie związanej z zamkiem. Otóż wedle opowieści, właścicielami obu zamków byli bracia bliźniacy, którzy połączyli obie warownie podziemnym tunelem, w którym urządzali sobie spotkania. Pewnego razu udało im się pozyskać wielki skarb, który ukryli w tychże podziemiach pod ochroną czarownicy. Niestety ich relacja zepsuła się z powodu pięknej dziewczyny, którą jeden z braci przywiózł z wyprawy wojennej. Drugi brat zakochał się w niej, o czym dowiedział się ten pierwszy. W przypływie gniewu zamordował brata, a dziewczynę zamurował w lochu. Podobno po dziś dzień straszy w zamkowej baszcie…