Skoczów z Kaplicówki
W poprzednim wpisie obiecałem panoramę Skoczowa i Beskidów i słowa dotrzymuję! Znajdujemy się na szczycie popularnej Kaplicówki i znowu zestawiamy stare zdjęcia z nowymi. Zapraszam do lektury 😉
Skoczów, widok z Kaplicówki w stronę miasta. Stara fotografia: fot. Leon Para, lata 60. XX wieku (ze zbiorów Towarzystwa Miłośników Skoczowa). Współczesne zdjęcie pochodzi z archiwum autora.
Panorama Skoczowa
Zmiany, jakie zaszły między zdjęciami, to przede wszystkim zabudowa wzgórza. Na drugim planie wyróżnia się wiadukt Drogi Krajowej 81, którym jedziemy, kierując się z północy w kierunku Ustronia. W dalszej kolejności widać komin ciepłowni miejskiej oraz osiedle bloków przy ul. Targowej. Przenosząc wzrok jeszcze bardziej w prawo, dostrzeżemy niebieską wieżę ciśnień oraz fragmenty zabudowań odlewni żeliwa. Widoczny w oddali po prawej stronie biały budynek to siedziba Grupy Mokate, która znajduje się w Ustroniu. To trochę pomaga w orientowaniu się w terenie 🙂
Kaplicówka
Widok ze szczytu Kaplicówki już widzieliśmy, ale w teraz udało się go zestawić ze starym zdjęciem. W planach było jeszcze drugie zestawienie, niestety żadne z prawie 50 zdjęć, które wykonałem, nie spasowało się z oryginalną fotografią. Prawdopodobnie źle oceniłem miejsce, gdzie stał autor starego zdjęcia. Wpadki się zdarzają 🙁 Mam jednak coś na swoją obronę, ponieważ po długich poszukiwaniach stwierdzam, że pan Leon stał na obecnej ulicy Jana Żebroka (zainteresowanych zapraszam na Google Street View), która obecnie jest zabudowana i zdjęcia w takiej formie praktycznie nie da się odtworzyć z poziomu ulicy. Poglądowo wrzucam zdjęcie ze szczytu, które pozwala mniej więcej wyobrazić jakie zmiany zaszły w lokalnym krajobrazie.
Co jeszcze kryje Kaplicówka?
Z Kaplicówką wiążą się dwie historie warte odnotowania. Pierwszą z nich jest altana postawiona dla austriackiego cesarza Franciszka Józefa w 1886 roku (Śląsk Cieszyński był wówczas częścią Austro-Węgier). Władca podziwiał z tego miejsca panoramę Beskidów, a po jego wyjeździe altana istniała do lat 20. ub. wieku. Co ciekawe, konstrukcja została kilka lat temu odtworzona, jako miejsce spotkań i punkt widokowy, jednak z powodu problemów prawnych musiała zostać zdemontowana.
Drugim ważnym i bliższym nam czasowo wydarzeniem była wizyta na wzgórzu papieża Jana Pawła II. W trakcie podróży apostolskiej do Czech w maju 1995 roku Ojciec Święty zawitał do dodatkowo do Bielska-Białej, Żywca i Skoczowa. Wizyta miała związek z kanonizacją Jana Sarkandra i odbyła się na zaproszenie kościoła lokalnego i władz samorządowych (co było trochę ewenementem). Papież w trakcie wizyty na wzgórzu odprawił Mszę Świętą przy obecności 200 tysięcy wiernych. Ołtarz znajdował się za kapliczką, gdy popatrzymy na nią od strony miasta, a sektory dla wiernych ciągnęły się w kierunku zachodnim. Obecnie w tym miejscu znajduje się obelisk upamiętniający to wydarzenie.
Podsumowanie
- Na górze strony pojawiła się nowa zakładka Odwiedzone miejsca w której znajdziecie spis wszystkich miejsc, które dotychczas odwiedziłem. Klikając w nazwę zobaczycie wszystkie posty związane z tą lokalizacją. Ponadto zamierzam dodać tam mapę, na której będą bezpośrednie odnośniki do odwiedzanych miejsc.
- Zmieni się trocha forma wpisów: postaram się zestawiać dwie fotografie na wpis, a także będzie trochę więcej tekstu.
- Już niedługo mapa odwiedzonych miejsc wzbogaci się o dwa kolejne miasta.
- Dziękuję wszystkim za wsparcie, jest już nas ponad 300 na Instagramie i 60 na Facebooku!
Dawny Świat – Instagram
Źródła
- Zdjęcie ze zbiorów Towarzystwa Miłośników Skoczowa
- https://ipn.gov.pl/pl/archiw/archiwalia/archiwalia-katowice/36079,Wizyta-Jana-Pawla-II-w-Katowicach-Muchowcu-20-czerwca-1983-r.html
- http://www.skoczow.pl/page/472,sw-jan-pawel-ii.html
- https://cieszyn.naszemiasto.pl/na-skoczowskiej-kaplicowce-stanela-altana/ar/c13-2341858
- https://dziennikzachodni.pl/altana-franciszka-jozefa-w-skoczowie-to-budowlana-samowola/ar/3848293
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Kaplic%C3%B3wka