Chorzow_Zajawka2
Chorzów

Chorzów po raz drugi

Cześć!
Znowu jesteśmy w Chorzowie, ale tym razem wpis będzie trochę wyjątkowy – zestawimy ze sobą dwie pary fotografii i zobaczymy, co się zmieniło w tym śląskim mieście. 

Before After Chorzów_2_StareChorzów_2_Nowe

Plac Matejki w Chorzowie. Starsza fotografia pochodzi ze zbiorów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, syg. PA 423/6. Nowsza fotografia: archiwum własne autora.

Chłopiec z łabędziem

W poprzednim wpisie poznaliśmy krótki opis historii Chorzowa, tym razem postanowiłem zestawić dwie stare fotografie wykonane w centrum miasta. Pierwsza to pocztówka z 1913 roku, przedstawiająca plac Matejki. Na pierwszym planie dominuje fontanna i tu mamy pierwszy zgrzyt – albo fontanna zmieniła delikatnie swoje położenie, albo ja wykonując zdjęcie, źle oceniłem, gdzie przed stu laty stał fotograf. Istnieje jeszcze trzecia opcja: obie tezy są prawdziwe 😉 
Jak widać, sama fontanna zmieniła trochę swój wygląd, ponieważ rzeźba na jej czubku została obrócona, ale co to w zasadzie za postać?

„Chłopiec z łabędziem” (niem. Knabe mit Schwan) to rzeźba autorstwa Theodora Erdmanna Kalide, gliwickiego rzeźbiarza, wykonującego dzieła w brązie i żelazie. Widoczny tu chłopiec został zakupiony przez władze Chorzowa i początkowo stał na rynku (lata 1850-1912). Później został przeniesiony na plac Matejki, gdzie możemy podziwiać po dziś dzień. Ciekawostką jest, iż rzeźba cieszyła się dużą popularnością, stąd powstało wiele jej kopii (znajdziemy je m.in. w  Warszawie w Ogrodzie Saskim, Gliwicach, Wrocławiu, czy Czeladzi).

Chorzow_chlopiec_fontanna
Chłopiec z łabędziem. Źródło: Wikimedia Commons

Ulica wolności

Before After Chorzow_Zdjęcie3_StareChorzow_Zdjęcie3_Nowe

Ulica Wolności w Chorzowie. Starsza fotografia pochodzi ze zbiorów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, syg. PA 423/4, nowsze zdjęcie pochodzi z archiwum autora.

Druga chorzowska pocztówka przedstawia ulicę Wolności, czyli główny deptak miasta. Ulica pełni funkcję miejskiej starówki, znajdują się tu lokale usługowe i gastronomiczne. Znajdziemy tu kilka zabytków, w tym bardzo charakterystyczny gmach poczty głównej. Jeśli będziecie kiedyś w tym mieście, naprawdę warto się nią przespacerować.

Patrząc na wygląd miasta sprzed ponad 100 lat, nasuwa się, że sporo budynków straciło swój charakter i dawne zdobienia. Bryły stały się prostsze, mniej unikatowe, a za wszystkim stoją oszczędności. Oceńcie sami, która wersja się Wam bardziej podoba 😉

Podsumowanie​

Po trzech fotografiach Chorzowa, na chwilę opuścimy tę część Śląska i udamy się bardziej na południe. Gdzie dokładnie, dowiecie się już niebawem. By być na bieżąco i nie przegapić żadnego wpisu, polecam śledzić mnie w mediach społecznościowych:

Instagram – Dawny Świat

 

Facebook – Dawny Świat

Źródła​

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Ch%C5%82opiec_z_%C5%82ab%C4%99dziem
  • https://mojchorzow.pl/p,s,informacje_mieszkancow.html
  • https://www.polskieszlaki.pl/chorzow.html
  • Śląska Biblioteka Cyfrowa