katowice_38_1_zestawienie
Chorzów,  Katowice

Katowice i Chorzów

Cześć!
Krótki spacer po Parku Śląskim natchnął mnie do poszukania zdjęć z tej okolicy. Tak zawędrowałem do katowickiej dzielnicy Dąb oraz przed bramę Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. 

Before After katowice_38_starekatowice_38_nowe

Katowice, 1910 i 2021. Starsze zdjęcie to pocztówka, źródło: Muzeum Historii Katowic, nr inwentarza MHK/F/AP/4227.

Moim zdaniem okolice ulicy Chorzowskiej są dobrym miejscem na poszukiwanie zmian, jakie zaszły w Katowicach. Jedna z głównych arterii komunikacyjnych była kiedyś gęściej zabudowana, a dziś w miejscu starych zakładów przemysłowych wyrastają nowe biurowce.

Dobrym miejscem do takich porównań stała się ulica Dębowa, z której widać kościół Jana i Pawła Męczenników wybudowany w 1901 roku oraz kompleks Silesia Business Park. Ten drugi składa się z 4 identycznych biurowców zlokalizowanych na terenie byłej huty Baildon. 🧐

Kościół stoi, jak stał, otoczenie zmieniło się praktycznie w całości. 😉
Lubię takie porównania, bo dobrze działają na wyobraźnię 😁

Śląski Ogród Zoologiczny

Before After katowice_38_2_starekatowice_38_2_nowe

Chorzów, 1960 i 2021. Starsze zdjęcie pochodzi z materiałów archiwalnych chorzowskiego zoo.

Stoimy przed bramą wejściową do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, które zlokalizowane jest w samym sercu Parku Śląskiego w Chorzowie. Jest rok 1960, zoo dopiero zaczyna swoją działalność, mimo to na wejściu wita nas ogromna brama, która jest prawie o 100 lat starsza od ogrodu.

Jaka jest jej historia? Pierwotnie stanowiła wejście na teren pałacu w Świerklańcu, nazywanego „Małym Wersalem”. Budynek najpierw został spalony przez czerwonoarmistów, a następnie w latach 60. XX wieku przeznaczony do rozbiórki.
Z kompleksu ocalało kilka obiektów, w tym brama wjazdowa, którą przeniesiono na potrzeby nowo powstającego śląskiego zoo.

Historię pałacu przedstawiałem Wam w marcu 2020 roku, czyli na samym początku działalności mojego bloga i Instagrama 😉 Wtedy też zrodził się pomysł pokazania Wam wspomnianej bramy ☺️