Zajawka_Chorzow1
Chorzów

Co się zmieniło w Chorzowie?

Miło mi Wam zaprezentować pierwszy wpis prezentujący zdjęcie „przed i po” wykonane w Chorzowie. To miasto będzie nam towarzyszyć przez kilka następnych postów, więc warto na początku poznać jego historię. Zapraszam do lektury!

Before After Chorzow_Starefoto_1Chorzow_Nowefoto_1

Widok na ulicę Katowicką w Chorzowie. Starsza fotografia pochodzi z archiwów NAC, sygnatura 3/1/0/9/596, nowsza: archiwum autora.

Zdjęcie "przed i po"

Zdjęcie „przed” pochodzi z roku 1936, więc widzimy na nim Chorzów będący już w polskich rękach. Widoczna droga to dzisiejsza ulica Katowicka, będąca wówczas ściśle zabudowana kamieniczkami oraz pokryta kostką brukową. Po prawej znajduje się charakterystyczny budynek z wieżyczką, czyli dawny luksusowy hotel Graf Reden. W trakcie XX-lecia międzywojennego mieścił się tu teatr niemiecki, a po II wojnie światowej dom kultury. Obecnie od prawie 40 lat budynek jest siedzibą Teatru Rozrywki.

Największe zmiany zaszły po lewej stronie fotografii, można nawet zapytać, gdzie zniknął duży kawałek miasta?! W celu odpowiedzi na to pytanie musimy cofnąć się do lat 70., gdy zarówno ruch lokalny, jak i tranzytowy krzyżowały się na chorzowskim rynku. Rozwiązaniem tego problemu okazała się budowa drogi dwupasmowej, która przechodziła nad rynkiem w formie estakady, którą otwarto 22 lipca 1979 roku. Wiadukt rozpoczyna się na wysokości Teatru Rozrywki, co dość dobrze widać na fotografii. Niestety wraz z usprawnieniem ruchu, wyburzono znaczną część starych kamieniczek i bezpowrotnie zmieniono charakter centrum Chorzowa, ponieważ rynek został przedzielony na pół. Czy takie drastyczne zmiany były konieczne i która wersja Chorzowa jest lepsza, zostawiam do samodzielnej oceny 🙂

Krótka historia Chorzowa​

Chorzów jest miastem położonym na Górnym Śląsku, graniczącym od wschodu z Katowicami. Miejscowość zamieszkuje około 100 tys. mieszkańców a jej historia, choć sięga XIII wieku, to jest trochę zawiła. Postaram się to krótko wyjaśnić ;). Rozwój Chorzowa wiąże się z powstaniem ośrodka metalurgii Królewska Huta (niem. Königshütte), należącego do pruskiego skarbu państwa. Rewolucja przemysłowa przyspieszyła rozwój tego miejsca i Königshütte stało się dużym miastem przemysłowym (ok. 70 tysiące mieszkańców na początku XX wieku). Po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu niepodległości przez Polskę stał się on terenem walk terytorialnych. Ostatecznie w 1922 Królewska Huta wraz z okolicznymi wsiami (w tym z Chorzowem) stała się częścią II RP. Od tego czasu oficjalną nazwą miasta była polska „Królewska Huta”, co trwało do czerwca 1934 r., gdyż w ramach polonizacji Śląska przyłączono do miasta gminy Chorzów i Nowe Hajduki, jednocześnie nadając nowemu tworowi administracyjnemu nazwę Chorzów.

Chorzow_Ratusz_1
Ratusz w Chorzowie zlokalizowany jest przy Rynku. Stojąc w tym miejscu, estakada znajduje się za naszymi plecami. Foto: archiwum autora.

Źródła​

  • Narodowe Archiwum Cyfrowe
  • https://mojchorzow.pl/p,s,historia.html
  • https://dziennikzachodni.pl/estakada-w-chorzowie-wyburzono-kamienice-i-wybudowano-droge-nad-rynkiem-poznajmy-historie-chorzowskiej-estakady/ar/c1-14224053
  • http://retropress.pl/swiatowid/chorzow-najmlodsze-ze-stutysiecznych-miast-polski/
  • Wikipedia i materiały turystyczne urzędu miejskiego.