Gdansk5_Zestawienie
Gdańsk

Gdańsk II – odbudowa

II wojna światowa odcisnęła na Gdańsku znaczne piętno, którego ślady widzimy do dziś. Zapraszam do lektury!

Before After Gdansk5_StareGdansk5_Nowe_V2
Motława w Gdańsku, starsza fotografia pochodzi ze zbiorów NAC, sygnatura 3/1/0/17/6162

Kolejne spojrzenie na Motławę. Warto zwrócić uwagę na Żuraw, który został odbudowany dopiero pod koniec lat 50. Łatwo zauważyć „odstępstwa” od oryginału – różni się kształt dachu. Nie tylko Żuraw, ale cała lewa pierzeja uległa przemianie, część kamienic jest wyższa, ma okna w innych miejscach, nie wspominając już o detalach architektonicznych.

Zniszczenie

Idący od wschodu front wojenny przetoczył się przez Gdańsk w marcu 1945 roku. Ostrzał artyleryjski i walki zniszczyły miasto, ale sporo budynków i kluczowych zabytków zostało względnie nienaruszonych. Po zajęciu miasta przez wojska radzieckie nastąpiła seria podpaleń, mających „zlikwidować pruskie dziedzictwo miasta” oraz wypędzić resztki ukrywających się niemieckich żołnierzy. W efekcie tych działań kolejne budynki uległy zniszczeniu,  tym Brama Żuraw, w której spłonęła cała zabytkowa drewniana konstrukcja.

Trzecia faza zniszczenia wynikała z opieszałości w zabezpieczeniu ruin i odbudowie. W efekcie, jeszcze na początku lat 50. część zniszczonych budynków stało samopas. 

Szerzej o zniszczeniu zabytkowej części miasta można przeczytać w artykule, który podlinkowałem na końcu wpisu „Gdańskie historie, marzec 1945…”

Before After Gdansk4_StareGdansk4_Nowe

Na zdjęciu widzimy Most Stągiewny prowadzący na Wyspę Spichrzów. Po lewej stronie znajduje się Brama Stągiewna, stanowiąca niegdyś część umocnień miasta. Starsza fotografia pochodzi ze zbiorów szwedzkiego DigitaltMuseum, id: JvmKBDN00061, rok 1945.

Odbudowa

Jak wspomniałem, odbudowa Gdańska początkowo przebiegała bardzo powoli. Z biegiem czasu i napływem nowych mieszkańców przyspieszała, odchodząc coraz bardziej od pierwowzorów. 

Oryginalne mieszczańskie kamieniczki stawały się „dawcami” materiałów dla nowych domów budowanych poza ścisłym centrum lub rekonstrukcji kościołów, a spora część zdatnych do uratowania zostało wyburzonych, by przyspieszyć budowę nowych budynków. Wykonawcom łatwiej było budować na gruzach, niż ratować/odtwarzać zniszczone kamienice. Przy odbudowie nie stosowano pierwotnych technik architektonicznych, tylko współczesne, znormalizowane. W rezultacie zmienił się bieg niektórych ulic oraz ilość kondygnacji w kamienicach (co dobrze prezentuje zestawienie zdjęć znad Motławy).

Before After Gdansk7_StareGdansk7_Nowe
Pochodząca z końca XIX wieku Hala Targowa i średniowieczna Baszta Jacek, widok z ulicy Podmłyńskiej. Starsza fotografia pochodzi z roku 1945 i należy do zbiorów NAC, sygnatura: 3/69/0/-/1.

A co z ocalałymi budynkami?

Pomimo skali zniszczeń, nie wszystkie budynki w pobliżu śródmieścia ucierpiały. W widocznej na zdjęciu baszcie Jacek, spłonął drewniany dach i wnętrze, natomiast ceglane mury wytrzymały. Po remoncie z lat 50. budowla cieszy oko do dziś.

Hala Targowa powstała na miejscu zniszczonego klasztoru dominikanów i miała na celu przenieść handlarzy z ulic miejskich, do jednego, dużego pomieszczenia. II wojnę światową budynek przeszedł praktycznie nieuszkodzony. I tu pojawia się historia, która pokazuje ówczesne podejście do zabytków: w latach 60. istniał projekt wyburzenia hali, by na jej miejscu wybudować Supersam. Na szczęście budynek ustanowiono zabytkiem i nie tylko cieszy oko po dziś dzień, ale również spełnia swoją pierwotną – targową funkcję.

Podsumowanie

Odbudowa Gdańska jest długim tematem, o którym powstało sporo prac naukowych. Jeśli zaciekawił Was temat i chcecie go zgłębić, odsyłam do poniższych wpisów, z których częściowo się inspirowałem:

 Mity odbudowy Głównego Miasta w Gdańsku
GDAŃSKIE HISTORIE: Marzec 1945 – straszny koniec miasta Danzig
Gedanopedia – Żuraw
Wikipedia – Operacja pomorska