Gdansk1_Zestawienie
Gdańsk

Gdańsk I – wprowadzenie

Pierwsza pisana wzmianka o Gdańsku pochodzi z 997 roku z dzieła poświęconego życiu św. Wojciecha. Miasto z ponad tysiącletnią tradycją kryje wiele ciekawostek i posiada bogatą historię, której część spróbujemy sobie przybliżyć w tym wpisie.

Historia Gdańska w pigułce

W swojej długiej historii Gdańsk często przechodził z rąk do rąk. Raz należący do niezależnych książąt, innym razem podporządkowany Polsce. 13 listopada 1308 miała miejsce „Rzeź gdańszczan”, w trakcie której Krzyżacy stacjonujący w części grodu napadli na polską połowę osady i dokonali masakry polskich rycerzy i wielu mieszczan. Miasto doszczętnie spalono a resztę mieszkańców wypędzono.

Na przełomie lat 30. i 40. XVI wieku prawa miejskie otrzymało Główne Miasto (okolice ulicy Długiej i Kościoła NMP), rozpoczęła się budowa Ratusza Głównego Miasta, fortyfikacji, kościoła Najświętszej Marii Panny, zamku Krzyżaków i fortyfikacji.

Kolejne lata przyniosły włączenie Gdańska do Związku Miast Hanzeatyckich, czyli organizacji miast handlowych, w której poszczególne miasta wspierały się na polu ekonomicznym, utrudniając pracę kupcom pochodzącym z miast postronnych.

Rok 1454 zakończył rządy Krzyżaków w mieście. Kazimierz Jagiellończyk włączył miasto do Polski i udzielił licznych przywilejów, w tym prawa do bicia własnej monety. Dzięki nim i dobremu położeniu miasto rozwijało się w zawrotnym tempie i w XVII wieku było jednym z najbogatszych miast Europy. Gdańsk liczący w 1625 roku 64 tysiące mieszkańców był schronieniem dla różnych nacji i religii, stając się wizytówką Rzeczpospolitej i jej oknem na świat.

Kolejne wojny Rzeczpospolitej i rozbiory odcisnęły swoje piętno na Gdańsku, który zaczął podupadać. W 1793 roku trafił pod panowanie Pruskie, aż do 1807 roku, gdy po oblężeniu i zdobyły go wojska Napoleońskie – utworzono Wolne Miasto Gdańsk, oficjalnie rozwiązane na Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku.

XIX stulecie i początek XX wieku przyniosły upadek znaczenia miasta w sferze ekonomicznej i politycznej. Sytuacja zmieniła się po Traktacie Wersalskim, gdy w 1920 roku utworzono Wolne Miasto Gdańsk. Obejmowało ono Gdańsk i okoliczne miasta (ok. 1900 km²) i znajdowało się pod opieką Ligi Narodów. Sytuacja ta trwała do 1 września 1939 roku, gdy właśnie Gdańsk a konkretniej półwysep Westerplatte stały się symbolicznym miejscem początku II wojny światowej (oczywiście jest to miejsce umowne, kilkanaście minut przed atakiem na Westerplatte wojska niemieckie zaatakowały Wieluń, stąd Gdańsk jest tu raczej symbolem).

Pod koniec II wojny światowej miasto znacznie ucierpiało, zniszczono ok. 90% zabudowań śródmieścia. Po wojnie odbudowany (odbudowie Gdańska poświęcę osobny wpis) i obecnie jest stolicą województwa Pomorskiego a wraz z Sopotem i Gdynią tworzą tzw. Trójmiasto.

Before After Gdansk1_StareGdansk1_Nowe

Motława w Gdańsku, rok 1928 i współcześnie. Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów NAC, sygnatura: 3/131/0/-/303/1, współczesne pochodzi z archiwum autora.

Motława i znikające budynki

Motława wypływa z jeziora Rokickiego i płynie od stuleci przez Gdańsk. W średniowiecza przy jej brzegach znajdował się port morski. Na widocznym powyżej zdjęciu widzimy chyba jej najbardziej charakterystyczny fragment, tj. „Długie Pobrzeże” – deptak nadwodny wzdłuż zachodniego brzegu rzeki. Deptak nosił kiedyś nazwę „Długi Most”, ponieważ pierwotnie składał się z drewnianych niepołączonych konstrukcji umieszczonych na wodzie i służących do rozładunku i załadunku statków. W XVII wieku połączono je w jeden długi pomost.

Najbardziej znanym zabytkiem Długiego Pobrzeża jest Brama Żuraw, czyli zabytkowy dźwig portowy, zamykająca ulicę Szeroką. Kolejna piękne zabytki to Brama Mariacka (posiada po bokach dwie wieżyczki), obok niej widzimy Dom Towarzystwa Przyrodniczego, okazałą kamienicę z wysoką wieżą. Oba budynki były odbudowane po wojnie, ale przy zachowaniu względnej staranności i w dużej mierze zgodnie z oryginalnym projektem. A co z resztą zabudowań? Powojenna odbudowa Gdańska to temat rzeka,  wystarczy powiedzieć, że niektóre zabytki „odbudowywano” dopiero w latach 80. XX wieku. Jak jednak łatwo zauważyć na zestawieniu „kiedyś/dziś” sporo budynków zmieniło swój kształt i zostało odrestaurowanych wg uznania architektów i konserwatora zabytków a nie w zgodzie z tym, co wcześniej znajdowało się w ich miejscu. 

Odbudowa Gdańska to temat tak pojemny i ciekawy, że postanowiłem mu poświęcić następny wpis. Premiera już niebawem 🙂

Ratusz i Długi Targ

Before After Gdansk2_StareGdansk2_Nowe

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku i Długi Targ, w głębi ulica Długa. Kiedyś ratusz, obecnie budynek należący do Muzeum Gdańska. Jeden z symboli miasta z wysoką na 80 metrów wieżą, której szczyt zdobi figurka króla Zygmunta II Augusta. Starsza fotografia (1967 rok) pochodzi ze zbiorów NAC, sygnatura: 3/53/0/7/375.

Zapowiedź

W następnym wpisie spróbuję przybliżyć historię powojennej odbudowy Gdańska. Poniżej widzicie małą próbkę tego, jak wyglądało miasto tuż po zakończeniu działa wojennych. Według współczesnych szacunków nawet 90% zabudowań Śródmieścia uległo zniszczeniu, lecz znaczna część budynków nie została odrestaurowana jak należy. Więcej już szczegółów już niedługo

Before After Gdansk3_StareGdansk3_Nowe

Ulica Długa, widok na Długi Targ. Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów NAC, rok 1945. Kobiety stojące na zdjęciu to m.in. siostra i matka Ryszarda Witkowskiego, żołnierza AK zajmującego się fotografowaniem życia codziennego w okupowanej i powojennej Polsce. Współczesne zdjęcie pochodzi z archiwum autora.

Źródła

  • https://www.gdansk.pl/turystyka/historia-gdanska,a,1792
  • „Historia Gdańska w wielkim skrócie” – wydawnictwo Fundacja Gdańsk
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Brama_Mariacka
  • pl.wikipedia.org/wiki/Dom_Towarzystwa_Przyrodniczego_w_Gdańsku
  • http://petlazulawska.com/node/8476
  • https://www.gedanopedia.pl/