Tychy2_Zajawka
Tychy

Tychy turystycznie

Cześć

Po raz drugi odwiedzamy Tychy. Poznaliśmy już historię tego miasta a teraz przyjrzymy się atrakcjom turystycznym jakie oferuje. Zapraszam!

Before After Tychy3_StareTychy3_Nowe

5 wartych uwagi atrakcji w Tychach

Starsza fotografia przedstawia Bramę Słońca w trakcie budowy i pochodzi ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach, jej autorem jest T. Dyduch. Współczesna fotografia pochodzi z archiwum autora.

Brama Słońca wybudowana na początku lat 80. na osiedlu U. Jest to blok mieszkalny, skadający się z dwóch „skrzydeł”, które kaskadowo zmniejszają się z dwunastu do pięciu pięter. Skrzydła połączone są przewązkami, dzięki którym można przemieszczać się z jednej części budynku do drugiej.

Muzeum Tyskich Browarów Książecych

Obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Tychów jest tyski browar, a konkretnie Muzeum Tyskich Browarów Książęcych. Wzmianka o tym miejscu pojawiła się w poprzednim wpisie, ale przypomnę, że browar w Tychach rozpoczął działalność w 1629 roku i te prawie 400 lat działalności przedstawia nam muzeum zlokalizowane w zabytkowych budynkach na terenie zakładu. W trakcie wycieczki z przewodnikiem poznamy dawne i współczesne metody warzenia piwa, historię zakładu i mnóstwo ciekawostek. Na koniec wycieczki, możemy degustować piwo w pubie. Na zwiedzanie powinniśmy zarezerwować ok. 2-2,5 godziny.

Jezioro Paprocany

Jezioro Paprocany to sztuczny zbiornik wodny powstały na potrzeby przemysłu pod koniec XVIII wieku. Północno-wschodnie brzegi są dziś bardzo dobrze zagospodarowane, znajdują się tam ścieżki rowerowe, boiska do gry w siatkówkę, wypożyczalnie sprzętu sportowego, niewielkie knajpki i wiele innych.

Na południowo-zachodnim brzegu jeziora znajdziemy piękny zameczek myśliwski, pochodzący z połowy XIX wieku Pałac w Promnicach. Kiedyś działał tu hotel obecnie działa muzeum, należące do Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

W okolicach jeziora Paprocany można spokojnie spędzić cały dzień i się nie nudzić. Próbowałem i polecam 🙂

Jezioro Paprocany w Tychach
Jezioro Paprocany w Tychach. Foto: archiwum autora

Ciekawe i nietypowe budowle

W Tychach na każdym kroku znajdują się ciekawe i nietypowe budynki. Z racji, że miasto posiada wiele stosunkowo młodych budynków, architekci mieli tu duże mżliwości. Na szczególną uwagę zasługują:

 • Brama Słońca (widzimy ją na pierwszym zdjęciu kiedyś/dziś),
 • Hotel Piramida w pobliżu jeziora Paprocany. Niezwykły kształt ma „przyciągać” pozytywną energię i wpływać na jego mieszkańców
 • Budynek Urzędu Miasta w Tychach
 • Kościół Ducha Świętego
 • Widoczny z wielu miejsc w Tychach kościół św. Franciszka z Asyżu i św. Klary (posiada wysokie, charakterystyczne wieże, foto poniżej).
 • Ciekawe rozwiązania architektoniczne ukryte na poszczególnych osiedlach.
Tychy_Park_UM
Jeden z parków w Tychach. W tle widoczny gmach Urzędu Miejskiego. Na pierwszym planie pomnik "Walki i pracy" zwany popularnie Żyrafą. Foto: archiwum autora.
Kościół św. Franciszka z Asyżu i św. Klary. Foto: archiwum autora

Osiedla

Kolejną atrakcją Tychów są zaprojektowane z niezwykłą pieczołowitością osiedla. Spacerując przez centrum miasta czujemy, że wszystko tu zostało zaprojektowane od linijki i nic nie zostało pozostawione przypadkowi. Urbaniści mieli tutaj naprawdę spore „pole do popisu”. W mieście jest mnóstwo zieleni, co widać na kolejnej fotografii kiedyś/teraz:

Before After Tychy4_StareTychy4_Nowe

Widok na osiedle G przy ulicy Wyszyńskiego. Lata 80. i czasy współczesne. Po prawej znajduje się sztuczne lodowisko w Tychach. Nie wiem jak Wam, ale mi w oczy rzuca się zmiana podejścia do terenów zielonych. Jest ich znacznie więcej i widać, że oddzielają ruch samochodowy od mieszkań.

Starsza fotografia pochodzi ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach, nr inwentarza: MMTy/F/2243/6.

Dodatkowe atrakcje i stare zdjęcia

Dodatkowe atrakcje, na jakie warto zwrócić uwagę w Tychach, to m.in.: Park Wodny Tychy, pomnik Ryśka Riedla przy ul. Niepodległości, ogromna ilość parków i terenów zielonych. Ciekawostka: Tychy to jedno z 3 miast w Polsce, po którym jeżdżą trolejbusy, popularnie zwane „trajtkami”. Dziękuję tutaj za refleks jednej z naszych czytelniczek 🙂 

Na koniec chciałbym się odnieść do starych zdjęć. Pokazane tu fotografie autorstwa Zygmunta Kubskiego są w posiadaniu Muzeum Miejskiego w Tychach. Instytucja publikuje je na swojej stronie internetowej (LINK) wraz z opisem miejsc, gdzie zostały wykonane. Super robota i gratka dla mieszkańców. Chapeau bas!

Źródła

 • https://www.slaskie.travel/Poi/Pokaz/3648/957/pomnik-ryska-riedla-w-tychach
 • https://browarytyskie.pl/historia/
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_Paproca%C5%84skie
 • http://muzeum.tychy.pl/wirtualne/zygmunt-kubski/
 • https://umtychy.pl/
 • https://umtychy.pl/101021-tychy-pomnik-walki-i-pracy-zyrafa