Swierklaniec_Zajawka3
Świerklaniec

Pałac w Świerklańcu III – Co nam pozostawił?

Nadszedł czas pożegnania z parkiem w Świerklańcu. Zobaczymy kilka zdjęć z parku oraz zestawimy kolejną starą fotografię z jej współczesnym odpowiednikiem. Zapraszam!

Before After Swierklaniec3_StarySwierklaniec3_Nowy

Starsza fotografia pochodzi ze zbiorów NAC, sygnatura: 3/1/0/9/6151, nowa z archiwum autora.

Brama i okolica

Tak jak moneta ma awers i rewers, tak i pałac ma swoją drugą stronę. Dotychczas wszystkie fotografie przedstawiały go od strony stawu, natomiast brama wjazdowa znajdowała się „na tyłach”. Pięknie zdobiona witała podróżnych i robi to do dzisiaj, ale…w innym miejscu. Po wyburzeniu budowli przeniesiono ją do Chorzowa i obecnie upiększa wejście do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Jeżeli kiedyś się tam zjawicie, zachęcam do przyjrzenia się jej, po renowacji stanowi naprawdę ciekawy obiekt.

A co z resztą obiektów na terenie parku? Wspomniany pałac Kawalera, będący neobarokowym pałacykiem, mieści w sobie hotel i restaurację. Oprócz niego znajdziemy jeszcze pawilon koncertowy, a udając się na północ, dojdziemy do kościoła, pełniącego kiedyś funkcję kościoła pałacowego (był wybudowany przez Ewangelików, obecnie katolicki). Na jego terenie znajduje się także mauzoleum rodziny Henckel von Donnersmarck, splądrowane i zniszczone w roku 1945. 

Swierklaniec3_palac
Widok na bramę wjazdową do pałacu. Warto popatrzeć na to zdjęcie przed następną wizytą w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Źródło: NAC, sygnatura: 3/131/0/-/176
Kościół_Dobrego_Pasterza_w_Świerklańcu_2
Kościół Dobrego Pasterza w Świerklańcu. Źródło: Wikimedia Commons

Podsumowanie

Historię parku w Świerklańcu można sprowadzić do 3 punktów:

  1. Czas, gdy istniał zamek i park
  2. Budowa pałacu i zagospodarowanie jego okolicy
  3. Stan obecny – park i tylko pozostałości dawnych budowli. 

Obecnie park w Świerklańcu to ponad 180 hektarów terenów zielonych, z dużą ilością drzew i ścieżek do spacerowania, czy uprawiania sportów. Jest to miejsce spotkań rodzin oraz osób chcących odetchnąć od miejskiego zgiełku. Bliskość dużych miast (ok. 25 minut jazdy z centrum Katowic), pozwalają mu być ciekawą alternatywą dla Parku Śląskiego, jednak wolną od komercji. Jeśli szukacie spokoju i ciszy, to bardzo polecam to miejsce.

Smutna historia obiektu powinna być dla nas przestrogą, gdyż pokazuje jak nieratowane zabytki, mogą zniknąć na zawsze. Być może, gdyby pałac istniał do dziś, byłby konkurencją dla takich miejsc jak Pszczyna, czy Moszna, ale gdybanie zostawiam Wam 😉

Poniżej zamieszczam mapę parku, z oznaczeniem najważniejszych miejsc:

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Guido_Henckel_von_Donnersmarck

Zdzisław Tołłoczko, “Kostium francuski w architekturze XIX wieku i jego recepcja na ziemiach Polski na  przykładzie pałaców w Świerklańcu i Kronenberga w Warszawie”, “Wiadomości Konserwatorskie”, 48/2016.

https://slaskie.naszemiasto.pl/tajemnice-parku-palacowego-w-swierklancu-wspomnienie-po/ar/c13-3016314

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_w_%C5%9Awierkla%C5%84cu

Narodowe Archiwum Cyfrowe