Zestawienie_Dworek_Katowice
Katowice

Nieistniejący katowicki dworek

Pałacyk w samym sercu Katowic? A kto bogatemu zabroni!? W niniejszym wpisie przyjrzymy się pałacykowi rodziny Tiele-Wincklerów, który mieścił się przy dzisiejszej Alei Korfantego. Zapraszam!

Before After Stary_Dworek_KatowiceNowy_Dworek_Katowice

Aleja Wojciecha Korfantego w latach 60. i obecnie. Po lewej widoczny omawiany dworek.
 Źródła: archiwum prywatne oraz Fotopolska.eu, Link do zdjęcia na portalu fotopolska.

Kilka słów o rodzie Tiele-Winckler​

Aleja Wojciecha Korfantego kryje wiele niespodzianek, a jedną z nich jest nieistniejący dworek rodziny Tiele-Winckler. Ten niemiecki ród szlachecki posiadał w XIX wieku na Górnym Śląsku wiele fabryk, hut oraz kopalń. Charakterystyczną cechą przedstawicieli rodziny było umiłowanie do posiadania dworków i pałaców, za przykład mogą tu posłużyć należące do rodziny pałace w Mosznej (fot. 1) czy nieistniejący w Miechowicach (dzisiejszy Bytom).

Palac_Moszna
Pałac w Mosznej, fot. archiwum autora.

Franz von Winckler, twórca potęgi finansowej rodziny, wybrał Katowice na siedzibę swojego przedsiębiorstwa i majątku, czego efektem było wybudowanie w 1841 roku pałacu. Sama budowla, wzniesiona w stylu neoklasycystycznym nazywana była potocznie „zamkiem”, przez co dzisiejsza al. W. Korfantego nosiła na początku XX wieku nazwę „Zamkowa”. Tiele-Wincklerowie mieszkali w dworku przez ponad dekadę, do momentu przeprowadzki do Miechowic a ich miejsce w budynku zajęły biura oraz mieszkania kadry dyrektorskiej, zamienione później na luksusowe apartamenty. 

Dalsza historia dworku​

II wojna światowa i zmiany granic doprowadziły do ucieczki rodu Tiele-Winckler do Niemiec, a ich majątek znacjonalizowano. Sam dworek służył wówczas jako siedziba Wojskowej Komendy Uzupełnień, lecz w zamierzeniu lokalnych władz miał przeistoczyć się w Muzeum Powstań Śląskich. Niestety historia budowli została brutalnie przerwana w 1976 roku, gdy na polecenie I sekretarza wojewódzkiego PZPR budynek wyburzono, określając go „pozostałością pruskiej zabudowy”. Długi czas istnienia budynku pozwolił mu być tłem na wielu zdjęciach, których przykłady znajdziecie poniżej:

Katowice_-_zamek_Thiele-Wincklerów
Dworek widoczny od strony al. W. Korfantego. Źródło: wikimedia.org, sygnatura Q11695399.
Panorama_Katowice_Dworek
Panorama Katowic z budynku DOKP dobrze pokazuje umiejscowienie dworku, który znajdował się między Hotelem Katowice a Parkiem Powstańców Śląskich. Źródło: fotopolska.eu, https://fotopolska.eu/673259,foto.html

Po tym krótkim poście żegnamy się na jakiś czas z Katowicami. Zapraszam do polubienia Fanpage’a na Facebooku, by być na bieżąco z wszystkimi nowymi postami. Pozdrawiam!

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Dw%C3%B3r_Tiele-Winckler%C3%B3w_w_Katowicach
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Tiele-Wincklerowie
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Franz_von_Winckler
  • Fotopolska.eu