gliwice_1_zestawienie
Gliwice

Gliwice kiedyś i dziś

Cześć!

Z Bielska-Białej przenosimy się do Gliwic. Jakie ciekawostki kryje w sobie to miasto i co się zmieniło na jego ulicach na przestrzeni ostatnich lat? Zapraszam do lektury!

Before After gliwice_1_staregliwice_1_nowe

Starsza fotografia pochodzi ze zbiorów NAC, 3/8/0/317/259 i została wykonana w latach 20. XX wieku.

Gliwice liczą sobie ok. 180 tysięcy mieszkańców i kryją w wiele pięknych miejsc. Pierwszym z nich jest widoczna na zdjęciu ulica Zwycięstwa, biegnąca od gliwickiej starówki do dworca kolejowego. Wzdłuż niej, pod koniec XIX i na początku XX wieku wyrosły zdobione kamienice. Większość z nich zachowała swój pierwotny charakter, lecz niestety spora część uprościła swoją bryłę. Proces ten zaczął się już po I wojnie światowej i nasilił po 1945 roku.
W głębi starszej fotografii możemy dostrzec tramwaje, które niestety zniknęły z Gliwic na dobre, ale gdzieniegdzie pozostały jeszcze tory.

Before After gliwice_2_staregliwice_2_nowe

Starsza fotografia pochodzi ze zbiorów Muzeum w Gliwicach i została udostępniona za wiedzą i zgodą tej jednostki. Identyfikator zdjęcia: MGl/FA/379/2341.

Poczta główna

Okazały gmach gliwickiej poczty jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów miasta.
Wybudowany w latach 1904-1906, znajduje się przy dzisiejszej ulicy Dolnych Wałów i zachwyca swoją architekturą, z widocznymi elementami neogotyku. Wybudowany jako główna siedziba gliwickiej poczty, pełnił tę funkcję do 2016 roku, gdy zapadła decyzja o przeniesieniu urzędu.

Starsza fotografia pochodzi z przełomu lat 60. i 70. Ciekawymi elementami są nieistniejące już torowisko tramwajowe, które prawdopodobnie było wówczas w remoncie oraz kamienice, znajdujące się obok urzędu. Znalazłem informacje, iż ich rozbiórka nastąpiła na początku lat 80. Może odwiedzają mój blog jacyś mieszkańcy Gliwic, pamiętający te czasy? Jeśli tak, to zachęcam do wspomnień na moim Instagramie, bądź Facebooku! 😄

Przy robieniu współczesnego zdjęcia dużym problemem były znaki drogowe, które wcinały się w kadr. Dlatego też, odsunąłem się trochę bliżej zabudowań, by nie zasłonić poczty. 😔

Before After gliwice_3_stare_gliwice_3_nowe

Starsza fotografia pochodzi ze zbiorów Muzeum w Gliwicach i została udostępniona za wiedzą i zgodą tej jednostki.

Kanał kłodnicki

Kanał Kłodnicki w Gliwicach był drogą wodną, która miała usprawnić transport towarów Odrą z Górnego Śląska w głąb Prus. Wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku ciągnął się od Zabrza, aż do dzisiejszego Kędzięrzyn-Koźla. Z czasem stracił na znaczeniu i został wyłączony z eksploatacji w 1936 roku, gdy jego rolę przejął nowopowstały Kanał Gliwicki. Stary kanał zasypano, lecz pozostawił po sobie ślady w postaci mostów, śluz i nabrzeży.
Z biegiem czasu stare koryto zostało zagospodarowane i w centrum Gliwic wyrosło targowisko zwane „Balcerkiem”. Sytuacja zmieniła się wraz z budową Drogowej Trasy Średnicowej, która częściowo przebiega w dawnym kanale. Głęboki wykop i tunel zastąpiły targowisko i stworzyły nowy „kanał” w centrum miasta 😉

Na starszym wykonanym w 1905 roku zdjęciu, widzimy port w Gliwicach, między ulicami Zwycięstwa i Dworcową. Ulica Zwycięstwa wychodzi z pomiędzy budynków po prawej stronie, Dworcowa znajduje się za naszymi plecami. Współcześnie stojąc w tym miejscu, widzimy szczyt wykopu Drogowej Trasy Średnicowej.

Before After gliwice_4_rynek_staregliwice_4_rynek_nowe

Starsza fotografia pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygnatura 3/8/0/317/634.

Rynek

Uroczy, kwadratowy plac z centralnie zlokalizowanym ratuszem jest jedną z wizytówek miasta. Ratusz pochodzi z XV wieku i oczywiście był wiele razy przebudowany. Otaczające go kamienice wybudowano w XIX i XX wieku, ale część z nich ucierpiała w trakcie II wojny światowej lub została przebudowana w trakcie reorganizacji miasta wedle „mniej niemieckich” standardów. 

Źródła:

  • strona wykonawcy DTŚ,
  • kanalgliwicki.pl
  • Zabytek.pl
  • UM Gliwice
  • Muzeum Gliwickie