bielsko_9_zestawienie
Bielsko-Biała

Spacerem po Bielsku-Białej

Cześć
W dzisiejszym wpisie kontynuujemy spacer ulicami Bielska-Białej. Odwiedzimy kolejne charakterystyczne punkty miasta, poznając trochę jego historii. Zapraszam!

Bielsko-Biała Główna

Before After bielsko_10_dworzec_starebielsko_10_dworzec_nowe

Starsza fotografia pochodzi z pocztówki z roku 1905 i znajduje się w zbiorach Wikimedia Commons. Współczesne zdjęcie pochodzi z archiwum autora.

Ulica 11 Listopada

Dworzec kolejowy Bielsko-Biała Główna jest kolejnym miejscem na naszej mapie odwiedzonych miejsc. Zabytkowa XIX-wieczna bryła znajduje się na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i 3 Maja. Wyremontowany pod koniec lat 90. cieszy oko zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Ciekawostka: dworzec znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.

Before After bielsko_8_starebielsko_8_nowe

Bielsko-Biała, ul. 11 listopada obecnie i w dwudziestoleciu międzywojennym. Starsza fotografia pochodzi ze zbiorów Wikimedia Commons.

Główny miejski deptak, przy którym koncentrowało się życie handlowe oraz rozrywkowe zarówno Bielska, jak i Białej. Ulica przebiega nad rzeką Białą i niegdyś łączyła oba miasta. Dziś nadal stanowi ważny punkt na mapie, z charakterystyczną wielkomiejską zabudową po jednej stronie rzeki i niewielkimi kamienicami po drugiej.
Samo ujęcie nie wyszło idealnie, ale przechodnie na jednym i drugim zdjęciu nadają mu czegoś urokliwego, więc postanowiłem go dodać ☺️

Before After bielsko_9_starebielsko_9_nowe

Starsza fotografia została wykonana w roku 1927 i znajduje się w zbiorach NAC, sygnatura 3/131/0/-/5.

Idąc dalej ul. 11 Listopada, dochodzimy do mostu na Białej, który kiedyś dzielił Bielsko z Białą (Białą Krakowską). Po prawej, pod numerem 10 znajduje się kamienica Wiktora Burdy, przedsiębiorcy żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Pozostały po nim neobarokowy budynek, ma fasadę skierowaną w kierunku rzeki. Piękny i jednocześnie charakterystyczny budynek 😃

Rzeka Biała

Before After bielsko_7_starebielsko_7_nowe

Starsza fotografia pochodzi ze zbiorów Wikimedia Commons, współczesna z archiwum autora.

Idziemy na wprost i skręcamy w prawo względem poprzedniego zdjęcia, przenosząc się nad rzekę Białą. Widoczny tu most, to ten sam co na poprzednim zdjęciu, tylko że z innej perspektywy.

Pocztówka pochodzi prawdopodobnie z roku 1915 (w innych źródłach znalazłem datowanie na rok 1909, być może pierwsze to data pocztówki, a drugie to data fotografii?). Zależało mi na jej odtworzeniu, gdyż w ciekawy sposób pokazuje ewolucję miasta na przestrzeni 100 lat 😃 Na pierwszym planie widzimy wspomniany most. Po lewej charakterystyczna kamienica Wiktora Burdy a po prawej nieistniejąca kamienica Haberfeldów. W tym miejscu znajduje się dzisiaj placyk z pomnikiem psa Reksia i niewielką fontanną.

W tle pocztówki migoczą kominy i zabudowania fabryk. Dwumiasto było wówczas ważnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego. Po roku 89′ znaczna część przemysłu upadła i większość zabudowań fabrycznych zamieniła się w pustostany. Sytuacja części z nich zmieniła się w roku 2000, gdy na ich miejscu wybudowano galerię handlową „Sfera”. Po 7 latach rozpoczęła się rozbudowa centrum i w miejscu widocznych tu fabryk powstała „Sfera II”.
Zdjęcie niestety nie wyszło idealnie, gdyż wg znalezionych mnie informacji, na początku XX wieku kładka nad Białą była bardziej oddalona od dzisiejszej ul. 11 Listopada. ☺️

Plac Wojska Polskiego

Before After bielsko_11_starebielsko_11_nowe

Starsza fotografia jest pocztówką z początku XX wieku. Znajduje się w zbiorach Wikimedia Commons.

Plac Wojska Polskiego, jeden z dwóch głównych placów (obok placu Wolności) dawnej Białej. Kiedyś okazały, dziś niestety służy jako parking. 

W centrum fotografii nad placem, góruje zabytkowy kościół ewangelicko-augsburski im. Marcina Lutra. Przed nim znajduje się okazała Kamienica „Pod żabami”. Jej nazwa wzięła się z dwóch żab ubranych we fraki, siedzących nad jednym z wejść do budynku. Jeden płaz gra na mandolinie, a drugi pali fajkę. Ot, kolejny charakterystyczny punkt miasta 🙂

Był to drugi wpis z Bielska-Białej, niedługo pojawi się trzeci, z resztą nałożonych na siebie zdjęć. Po Bielsku planuję się udać do Gliwic, gdzie liczę na trochę ładniejszą pogodę 😉

Źródła:

  • https://zabytkitechniki.pl/Poi/Pokaz/2385/175/dworzec-kolejowy-w-bielsku-bialej
  • https://www.bielsko.biala.pl/aktualnosci/43343/dziennik-z-placu-wielkiej-budowy-historia-polaczenia-bialej-z-bielskiem
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kamienica_Pod_%C5%BBabami_w_Bielsku-Bia%C5%82ej
  • Materiały informacyjne udostępnione w Sferze I, stworzone we współpracy z Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej.
  • http://www.beskidia.pl/