bielsko_1_zestawienie
Bielsko-Biała

Z wizytą w Bielsku-Białej

Cześć!

W dzisiejszym wpisie zabieram Was do Bielska-Białej, miasta powstałego formalnie w 1951 roku z połączenia Bielska i Białej. Zobaczmy jak zmieniła się ta piękna miejscowość!

Before After bielsko_1_starebielsko_1_nowe

Zamek Sułkowskich w Bielsku, fotografia wykonana w latach 30. XX wieku. Obecnie znajduje się w zbiorach Wikimedia Commons. Współczesna fotografia pochodzi z archiwum autora.

Bielsko-Biała położone jest u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego nad rzeką Białą. Liczy ok. 170 tysięcy mieszkańców i powstało formalnie 1 stycznia 1951 roku z połączenia położonego na Śląsku Cieszyńskim Bielska oraz małopolskiej Białej.

Zamek Sułkowskich

Pierwszym punktem naszej wycieczki jest zamek Sułkowskich położony w historycznym centrum Bielska. Budowla powstała w XIV wieku z inicjatywy księcia cieszyńskiego i początkowo miała charakter warowny. Od XVIII wieku należał do szlacheckiego rodu Sułkowskich. Od 1945 jest w posiadaniu państwa i obecnie funkcjonuje jako siedziba Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Kamienica przed zamkiem to część tzw. Bazarów Zamkowych, budynków stworzonych w XIX wieku i wyburzonych w 1974 roku. Był to swego rodzaju pasaż handlowy złożony z kamienic oraz lokali handlowych ciągnących się poniżej zamku z wejściami w formie arkad (zdjęcie poniżej).

Before After bielsko_2_starebielsko_2_nowe

Zamek Sułkowskich i ulica Zamkowa. Starsza fotografia pochodzi ze zbiorów Wikimedia Commons i została wykonana w 1911 roku. Współczesna pochodzi z archiwum autora.

Arkady Bazarów Zamkowych widoczne, widok sprzed Teatru Polskiego na ulicę Zamkową. W głębi plac Chrobrego i ulica 3 Maja, z której była wykonana pierwsza fotografia.

Dlaczego arkady musiały zniknąć? Winę za to ponosi człowiek a konkretniej ekipa rządząca Bielskiem w latach 70. Uznano, że nie przedstawiają szczególnej wartości kulturowej i wymagają kosztownego remontu, a ponadto ich wyburzenie pomoże poszerzyć ulice w centrum miasta.

Widoczna na pierwszym planie fontanna została odsłonięta w listopadzie 1895 roku. W latach 50. zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach z placu i zastępowała ją betonowa atrapa. W 2005 roku spółka wodociągowa sfinansowała odbudowę wykonanej z brązu fontanny.

Before After bielsko_3_starebielsko_3_nowe

Ulica 3 Maja, perspektywa z placu Chrobrego. Zamek znajduje się za plecami fotografa, po prawej stronie przy schodach jest punkt z którego wykonano pierwsza z dzisiejszych fotografii. Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów Wikimedia Commons i pochodzi z okresu międzywojennego, współczesne z archiwum autora.

Jeszcze jedno spojrzenie na ul. 3 Maja. Warto zwrócić uwagę na przejeżdżający tramwaj, który widać również na pierwszej z opublikowanych fotografii. Tramwaje jeździły po Bielsku do lat 70. XX wieku, kiedy zostały zlikwidowane. Po prawej stronie znajdują się tzw. Nowe Bazary, wyburzone w latach 70. i odbudowane w nowym stylu, tak by można było poszerzyć ulicę.

Rynek i katedra

Bielsko istniejąc jako osobny organizm miejski posiadało swój rynek, zlokalizowany około 100 metrów na zachód od zamku Sułkowskich. Wokół rynku znajdują się zabytkowe kamienice a w centrum placu ekspozycja archeologiczna w centrum placu. Pod grubym szkłem możemy zobaczyć fundamenty XVII-wiecznej wagi miejskiej oraz studni z podobnego okresu. Obok znajduje się fontanna z rzeźbą Neptuna oraz kopia XIX-wiecznej figury św. Jana Nepomucena, której oryginał umieszczono w bielskiej katedrze św. Mikołaja.

Before After bielsko_4_starebielsko_4_nowe

Rynek w Bielsku z centralnie umieszczoną figurą Jana Nepomucena. Rok 1934 i obecnie. Na starszej fotografii oryginalna figura, na współczesnej jej kopia. Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygnatura: 3/1/0/9/175

Katedra św. Mikołaja w Bielsku-Białej jest siedzibą biskupa diecezji bielsko-żywieckiej. Okazały budynek był wiele razy przebudowany z powodu pożarów. Obecny kształt kościół przyjął w roku 1912, gdy przebudowana została wieża. Przy okazji postaram się znaleźć fotografię sprzed przebudowy i zestawić ją ze stanem obecnym. 

Before After bielsko_5_starebielsko_5_nowe

Katedra św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Starsza fotografia pochodzi ze zbiorów NAC, syg. 3/1/0/9/167, współczesna z archiwum autora.

Źródła:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Bielsko-Bia%C5%82a
  • http://it.bielsko.pl/
  • https://bielsko-biala.pl/
  • Narodowe Archiwum Cyfrowe
  • http://www.historia.beskidia.pl/
  • https://www.katedra.bielsko.pl/parafia/katedra-sw-mikolaja