Wrocław VI – Hala Stulecia
Ostatni wpis poświęcony miastu Wrocław. Odwiedźmy okolice Hali Stulecia, która jest jednym z symboli miasta i obiektem unikatowym w skali nie tylko kraju, ale i Europy.
Lata 30. XX wieku i współcześnie. Źródło: starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego, sygnatura: 2955.
Hala Stulecia powstawała w latach 1911-1913, a jej powstanie związane było z setną rocznicą wydania przez króla Prus Fryderyka Wilhelma III odezwy „Do mojego ludu” w marcu 1813 roku, wzywającej do oporu przeciwko Napoleonowi Bonaparte.
Na stulecie tych wydarzeń zorganizowano wielką wystawę, poświęconą Śląsku i jego historii oraz kulturze. Wielka hala widowiskowo-wystawowa miała być ukoronowaniem tej imprezy. 😌
Projekt potężnej hali był bardzo drogi, lecz udało się go ukończyć zgodnie z planem. Ponadto na jej potrzeby zbudowano największe w ówczesnym świecie organy piszczałkowe. Hala przetrwała II wojnę światową w dobrym stanie, lecz zniszczeniu uległy organy, a ich uratowaną część przeniesiono do archikatedry wrocławskiej, gdzie służą do dziś. 🧐
Teren wokół hali to całe centrum rekreacyjne. Znajdziemy tu zoo, park, ogród japoński, czy fontannę multimedialną, którą widać na naszych zdjęciach.
Hala Stulecia rok 1912 i 2021. Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego, numer 27118.
Konstrukcja Hali Stulecia do dziś jest wyjątkowa i budzi podziw. Jej bryłę wyróżnia żelbetowa kopuła, która w momencie powstania była największą kopułą na świecie
Właśnie takie fakty uświadamiają nam rozmach, z jakim został zbudowany ten obiekt.
Źródła
- portal visitwroclaw.pl
- strona internetowa Hali.