Wrocław V -ulica Świdnicka
Cześć! Piąta część naszego spaceru po Wrocławiu zabiera nas na ulicę Świdnicką i prowadzi aż na prostopadłą ulicę Piłsudskiego. Zobaczmy jak wyglądały te miejsca w XX wieku.
1964 i 2021. Starsza fotografia pochodzi ze zbiorów Wikimedia Commons i została wykonana przez węgierskiego fotografa Norberta Beyera.
Stoimy na ulicy Świdnickiej przed budynkiem Opery Wrocławskiej. Zabytkowy gmach pochodzi z XIX wieku i kilkukrotnie był przebudowywany z powodu pożarów (1865 i 1871) oraz po II wojnie światowej.
Powojenna reaktywacja opery nastąpiła 8 września 1945 roku od wystawienia „Halki” S. Moniuszki
Ulica Świdnicka
Lata 30. XX wieku i współcześnie. Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów Biblioteki Narodowej, sygnatura: DŻS XII 8b/p.20/59.
Idziemy dalej ulicą Świdnicką, przystajemy i obracamy się w stronę z której przyszliśmy. Daleko przed nami znajduje się plac Kościuszki, który przed II wojną światową nosił nazwę Tauentzienplatz. W trakcie konfliktu większość zabudowań placu została zniszczona i w latach 50. XX wieku postawiono nowe budynki handlowo-usługowe.
W tle bliżej prawej krawędzi widać duży budynek, który ocalał do naszych czasów. Jest to dom handlowy Renoma, który mimo sporych zniszczeń odbudowano. 🤔
Dworzec kolejowy
1937 i 2021. Starsza fotografia pochodzi ze zbiorów Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego, identyfikator 27948.
Dworzec Wrocław Główny otwarto w 1857 roku, a następnie znacznie zmodernizowano na przełomie XIX i XX wieku. Budynek przetrwał II wojnę światową w stosunkowo dobrym stanie, a ostatni duży remont miał miejsce przed EURO 2012.
Starsze zdjęcie wykonano w 1937 roku, gdy Wrocław należał do Niemiec. Z powodu ówczesnego „klimatu politycznego” musiałem tę fotografię lekko ocenzurować, ponieważ Instagram lub Facebook mógłby ją źle odczytać 😜
Źródła
- portal Visit Wrocław,
- portal TuWrocław,
- Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego