SOSNOWIEC III
Kontynuujemy nasz spacer po Sosnowcu i przyglądamy się ulicy 3 Maja, która jest jedną z głównych arterii miasta.
Sosnowiec, lata 1930 i 2021. Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów portalu Fotopolska.
Ulica 3 Maja, która do 1991 roku nosiła nazwę ul. Czerwonego Zagłębia. P.S. prawa strona zdjęcia „nie zeszła się” idealnie, więc stałem ciut za daleko. Norma przy takich fotkach 😅
Ulica 3 Maja
Ulica 3 Maja, lata 1933 i 2021. Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygnatura 3/1/0/9/5836/8.
Nasze kroki kierujemy dosłownie kilkadziesiąt metrów na południowy zachód i patrzymy na ulicę 3 Maja w pełnej okazałości.
W roku 1933 była ciasno zabudowana z obu stron, dziś sytuacja jest troszkę inna Kiedyś po lewej stały domy należące do kolei, hotel, kino „Zagłębie”, restauracja „Savoy”. Za nimi znajdował się dworzec kolejowy i plac przed dworcem, które przetrwały nienaruszone do naszych czasów.
Skąd takie zmiany? W i 70. budynki wyburzono, a ulicę poszerzono i przebudowano torowiska. W miejsce nieistniejących wybudowano nowe obiekty — m.in. dom towarowy „Sezam”.
Prawa strona zdjęcia nie zmieniła się zbyt mocno i to dzięki niej możemy odtworzyć i połączyć oba te zdjęcia w całość.
Przez różnicę poziomów i odległości na obu zdjęciach wydaje się, że facet z koniem na starym zdjęciu zaraz będzie chodził po autach na współczesnym Takie smaczki to ja lubię!
Ulica Targowa
Ulica Targowa, lata 1933 i 2021. Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygnatura 3/1/0/9/5836/2.
Zaglądamy na kolejną z sosnowieckich uliczek, by zobaczyć, jak wyglądało życie tutaj w latach 30. XX wieku. Stoimy na ulicy Targowej, która przed II wojną światową była zamieszkana głównie przez Żydów, którzy poza mieszkaniami mieli tu swoje sklepiki
i zakłady przemysłowe.
W 1911 roku w budynku numer 18, na świat przyszedł kompozytor i pianista Władysław Szpilman, któremu poświęcono odsłoniętą w 2007 roku pamiątkową tablicę.
Źródła
- Narodowe Archiwum Cyfrowe
- Sosnowiec Wikia