zabrze_1_zestawienie
Zabrze

Krótki spacer po Zabrzu

No i możemy dopisać na listę kolejne miasto. Jest to kiedyś obiecane Zabrze, które historię ma długą, ale jak większość śląskich miast, jego gwałtowny rozwój przypadł na XIX i XX wiek. Niestety, wraz z wygaszaniem przemysłu Zabrze przeżywa okres stagnacji, lecz mimo to, znajdzie się tu kilka ciekawych miejsc. Zapraszam!

Before After zabrze_1_starezabrze_1_nowe

Rok 1935 i 2021. Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów Biblioteki Narodowej.

Nasz spacer zaczynamy przy jednym z symboli miasta, hotelu Admiralspalast. Hotel budowano w latach 1924-1927 na zbiegu dzisiejszych ulic Wolności i plac Dworcowy. Charakterystyczna bryła została zaprojektowana przez berlińskich architektów i do dziś jest jednym z symboli miasta. Po wojnie hotel zmieniał nazwy na „Prezydent”, „Przodownik” i „Monopol”.

Niestety nie pełni już swojej funkcji, a w zeszłym roku został wystawiony na sprzedaż przez swojego właściciela, czyli Wojewódzkie Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych. Szczerze mówiąc, nie znalazłem informacji, żeby przetarg zakończył się z powodzeniem, więc chyba w najbliższym czasie jego los się nie poprawi 😕

Wiadukt
Before After zabrze_5_starezabrze_5_nowe

Lata 70. XX wieku i współcześnie. Autorem starszej fotografii jest J. Siudecki. Ta wersja zdjęcia pochodzi z portalu Historia Zabrza.

Stoimy na wiadukcie, biegnącym nad linią kolejową i peronami dworca PKP. Z punktu widzenia starego zdjęcia jest to względnie nowa konstrukcja, ponieważ poprzedni wiadukt stojący w tym miejscu zawalił się w 1959 roku, raniąc wiele osób 🥺 Odbudowano go w latach 60. XX wieku.

Budynek po prawej stronie zdjęcia to gmach poczty w Zabrzu, natomiast duża kamienica w centrum zdjęcia pochodzi z 1911 roku. Przed II wojną światową mieścił się w niej bank.

Schody na pierwszym planie prowadzą na wspomniany wiadukt, jednak wygląda na to, że zostały przebudowane. 🤔

Ulica Padlewskiego i kino "Roma".

Before After zabrze_2_starezabrze_2_nowe

Starsze zdjęcie pochodzi ze zbiorów Wikimedia Commons.

Na kolejnym zdjęciu chciałem pokazać Wam ulicę Padlewskiego, przy której znajduje się najstarsze kino na Górnym Śląsku. Kino „Roma” otwarto w grudniu 1912 roku i działa tu do dziś w budynku po lewej stronie.

Duży budynek z czerwonej cegły, który widać w tle, to Szkoła Podstawowa nr 36.

Źródła:

– portal Mapio,
– portal Historia Zabrza,
– „Nasze Zabrze Samorządowe” nr.1 2016 Aleksandra Korol-Chudy “Krótki żywot pewnego wiaduktu”,
– portal Zabytek.